Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Imovio iKit, laptopi me i vogel ne bote

Shko poshtë

Imovio iKit, laptopi me i vogel ne bote

Mesazh nga Linddt prej Wed Sep 15, 2010 5:20 pm

Laptopi nga kompania IMOVIO, e cila nuk është edhe aq e njohur, është “një lloj” pajisje më e vogla me të gjitha karakteristika e laptopit.

iKit nuk është si Palm apo pocket PC, por është një shkurtabiq i laptopit të vërtetë me dimensione 95 x 65 x 15.5 milimetra dhe peshë prej 113 gramësh. Është përgjysmë më i lehtë se Nintendo DS, por edhe rreth 20 gramë më i lehtë se iPhone, të cilin të gjithë, pak a shumë, kemi pasur rastin ta mbajmë në duar. Tastiera, natyrisht, është QWERTY e plotë, derisa ekrani QVGA është prej 2.8 inçësh.

Procesori i integruar Marvell prej 312 MHz dhe 128 MB RAM nuk mjafton për sistemin operativ XP prandaj në iKit gjendet ai Linux i cili ofron çdo gjë që është e nevojshme.

Vogëlushi nga kompania IMOVIO lidhet me pajisjet tjera me anë të lidhjeve Bluetooth 2.0 dhe Wi-Fi 802.11 b/g, por ka edhe HSDPA të integruar.

Çmimi i këtij laptopi është rreth 165 euro.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi