Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Goditjet e fundit te gjigantit te dikurshem

Shko poshtë

Goditjet e fundit te gjigantit te dikurshem

Mesazh nga Linddt prej Wed Sep 15, 2010 5:23 pm


Pas rezultateve katastrofale të afarizmit për tremujorin e tretë të këtij viti, në të cilin ka shënuar 397 milionë dollarë humbje, kompania Motorola ka paralajmëruar rreth 3.000 largime nga puna, prej të cilave shumica vijnë nga njësia e prodhimit të celularëve.

I mbajmë mend kohët kur Motorola ka qenë rekord botëror numër një në botë dhe pothuajse e paprekshme në tregun e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, mirëpo edhe përkundër faktit se ende mban pozitë solide në treg, nuk arrin që këtë ta shndërrojë në profit. Pas lajmërimeve se e tërë njësia për prodhimin e celularëve do të mund të shitej, duket se situata është bërë edhe më e keqe dhe se askush nuk dëshiron ta blejë sepse thjesht humbjet janë tepër të mëdha.

Motorola do të largojë nga puna 3.000 punëtorë, kryesisht nga kjo njësi, dhe do të fokusohet në prodhimin e celularëve të bazuar në platformën Android nga Google. Shitja e tërë njësisë ende nuk është përjashtuar, mirëpo në gjendjen në të cilën është asnjë kompani nuk do të bënte investime kapitale. E kur kjo situatë të merr fund, ndoshta do të jetë tepër vonë.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi