Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Arrin procesori Core i7 nga Intel

Shko poshtë

Arrin procesori Core i7 nga Intel

Mesazh nga Linddt prej Wed Sep 15, 2010 5:23 pm

Të gjithë jemi mësuar të lexojmë për procesorët Core 2 Duo e Core Quad nga Intel, të cilët në mënyrë të paluhatshme sundojnë në segmentin e lartë të tregut të procesorëve, mirëpo tani ka arritur edhe trashëguesi i tyre: Core i7.

Intel Core i7 (me emrin kodues Nehalem) sjell disa risi: si e para, bëhet fjalë për procesorin me më shumë bërthama i cili mbështetet edhe teknologjinë e vjetër por të dëshmuar hyperthreading nga Intel, që do të thotë se secila bërthamë e veçantë mund të sillet si procesor dybërthamësh. Në praktikë kjo do të thotë se, nëse blini procesor katër-bërthamësh Intel Core i7, me hyperthreading do të duket sikur të keni tetë bërthama.

Risia e dytë e rëndësishme është Turbo Boost. Sa për ilustrim, nëse shkruani ndonjë tekst në Windows, procesori do të punojë në taktin 2.8 GHz, mirëpo kur nisni të luani ndonjë lojë kompjuteri, kjo teknologji mundëson që takti të rritet në 2.93 GHz apo më shumë.

Natyrisht, këtu ka edhe shumë gjëra tjera teknike në të cilat nuk do të futemi; të themi vetëm se testet e para kanë dëshmuar se në praktikë Core i7 është më i shpejtë sesa procesorët Core 2 Duo e Core Quad. Nuk bëhet fjalë për dallime të mëdha të cilat përdoruesit e kompjuterëve shtëpiak do t’i ndjejnë, por çmimi i tij do të jetë bukur më i lirë, kështu që do të bëhet fjalë për një blerje që ia vlen nëse filloni të mendoni që të blini kompjuter të ri. Megjithatë, do të na duhet të presim pak derisa vet procesorët, si dhe pllakat amë me chipset-in e ri X58 të cilat i mbështetin ata, të paraqiten në treg.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrin procesori Core i7 nga Intel

Mesazh nga <<<Mēľāqĵāāā>>> prej Fri Sep 17, 2010 9:01 am

flm per kete postim
avatar
<<<Mēľāqĵāāā>>>
Homie
Homie

Numri i postimeve : 310
PIKE : 379
Popullariteti Popullariteti : 9
Data e regjistrimit : 03/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : и'вυzzє t'Kosovess-IstoG

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrin procesori Core i7 nga Intel

Mesazh nga Linddt prej Mon Nov 15, 2010 8:57 pm

sps rose53
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrin procesori Core i7 nga Intel

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi