Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

IRENA GJONI

Shko poshtë

IRENA GJONI

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:14 pm

Irena GjoniTatuazh në shpirt të detit

NJËZET E KATËRUnë i dua thellësitë e mia jonike

dhe majat e maleve të tu

Ajo që s’është e thellë

e nuk kap majat te retë,

s’ka hyrë kurrë në shpirt

e s’ka rrëshqitur mbi lëkurë...
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: IRENA GJONI

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:14 pm

SHTOI ZOT VALLETShtojzovallet kishin epoka pa bërë vizitë

Në botën dhe jetën e njerëzve

Kurioziteti shtojzovall nisi rrugën

me fustane të bardhë antike

që ngatërronin epokat, gojëdhënat
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: IRENA GJONI

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:14 pm

Hapën sytë në frymëmarrjen e zgjuar te njëra-tjetrës

Sikur shumë bukuri,

të kishin një mendje

Kujtonin rrugën nëpër ngatërrim epokash, gojëdhënash

Takim me një shpirt të vrarë

Në momentin ku i lihej i pazhdukshëm,

Një tatuazh zhgënjimi

Dhe nga dhimbja klithte me tërbim sakatiShtojzovallet e dhimsura,

Kaq panë në botën e njerëzve

Në një vizitë,

Shumë më te shkurtër se rrugaGjithçka u dukej makth ëndrre, makth drite

trupëzuar tek një flokëverdhë si shtojzovallet

Ulur në hijen e zonjave të shtëpisë

Duke thurur gërsheta tatuazhesh zhgënjimi

Të tepruara nga një natë më parë

Në pritje të “MIRËMËNGJESIT” të shtojzovalleveDuke u ngjasuar me veten,

Me frymë i lanë trupin,

Me qerpikët e gjatë i krehën flokët,

Zërat dhe dritat ia qepën mantel,

Duke e bërë simotrën e tyreNën ritmin shtojzovall:

“SHTOI ZOT VALLET”

Shtojzovallja e re kërcente

Duke argëtuar dhe tatuazhin e zhgënjimit...
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: IRENA GJONI

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:14 pm

NE VEND TE PROLOGUTKëtu

jam një dilemë e rrënjosur në përjetësi;

ëndërrim flakërues që turfullon si kalë i harbuar;

melankoli e muzgut;

demon i zbutur e hiç në krijim fytyrash;

prekje e realitetit me shqisat e të verbërit;

një psherëtimë galaktike;

një jehonë e saj në shpellat primitive;

dashuri e mallkuar në mëkate epshi;

perlë princesash e nimfë e pavdekshme;

mallkim i vendosur në altar martese;

mjegull e djegur në hapësirë të plakur;

tradhëti shkretëtire në oaze makthesh;

engjëll misteresh i dalë prej ferrmendjeve;

një lot shumëngjyrësh i theksuar nga koha;

imazh i rilindur prej hirit që predikon;

tatuazh në shpirt të detit.Këtu

jam vetvetja

në pretendim

që të ngelem vetvetja në çdo kohë…
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: IRENA GJONI

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:14 pm

--DASHURI BUZË GREMINEBëmë dashuri buzë një gremine

Në mollëzat e gishtave të tu,

një cermë hëne të prekMe ty ëngjëll jam dashuruar unë,

Me ty nata e greminës,

Me ty hëna e njohur si hajdute zemrashS’di kujt t’ia prishëshGremina të josh me fundin e mistershëm

Gëlltit një copë gremine

Hëna të josh me cermën e saj

Gëlltit një copë hënë

Thua se unë të josh me sekretet e pathëna

Gëlltit një sekret timinMua më duhet të të shpëtoj

prej vetes sime, greminës dhe hënës

Duke të futur në një akuarium shpirti

të padepërtueshëm prej shumë palë sysh njëherëshse dashuria ha koka...--
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: IRENA GJONI

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:14 pm

--PËRNDRITJE (F)LOÇKETrishtimi endet

në perëndimin e diellit.

Muzgu ngrihet nga thellësitë,

duke mbajtur në sup

arkivolin e heshtjes.Dalëngadalë

erresira nis rëndon mbi ajrinTrupi i (F)loçkës ershëm farfurin

duke përndritur natënEshtë ora e saj...
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: IRENA GJONI

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:15 pm

-PUTHJENjë çast puthjeje-

një mrekulli boteStrukur

si princesha e perlave

Brenda guackës

së shpirtit të muzgutNjë çast puthjeje-

një mrekulli bote...
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: IRENA GJONI

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:15 pm

-PENG NË VARREZANë mbërritje tek çdo qytetërim,

Pyes ku janë varrezatMarr rrugën e dritës së lagësht

duke i ruajtur sytë prej ftohjes

për të mos humbur spektaklin

e dhënë enkas për muaNjë trompë e ngjirur-

gërrisje e portës së varrezave

e lodhur nga përsëritjet shekullore,

uron mirëseardhjen timeParada e qiparizave të ngatërruar në moshë,

bën përzgjedhjen e mysafirëve

të hyrë nëpërmjet portës së tyrePortë qiparizash,

e hapur kanatash për kukuvajkat,

E mbyllur përjetësisht për diellin

Këmbëngulës përtej portës

ku përditë, gjatë gjithë ditës,

ka perëndime varrezash

dhe muzgje varrezashHapat e nemitur,

përshkojnë relievët e bardhë të varreve

Atelie të ekspozitës së fotografive të të vdekurve

Aty - këtu fatsjellësit e së gjallës,

që jetojnë ende

si relike të qytetërimeve të vdekura

Ndoshta fatsjellës dhe për flirte,

dashuri skeletesh

Gjithçka në kthetrat

e konglomerateve të vajeve

... ... ... ...

Koha po gërryen

Duke më lënë peng të saj në varreza

Në këtë rudiment

të botës së zhurmshme të së gjallës...
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: IRENA GJONI

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:15 pm

--TATUAZH NË LEKURËN E DITËVENë lëkurën e ditëve

me majën e stërkalave të detit

të djegur nga malli për ty,

Le në tatuazh fytyrën timeQë t’i ngjaj origjinalit,

i derdh flokëve

parfum mimozash të verdha

të mbira, të bleruara e të lulëzuara

në rrugën e detit

përshkuar me hapa të kaltër

ku çdo hapkaltër i penduar,

kthehej mbrapshDuke u shndërruar në një saksi mimoze

që për t’u bërë parfumi

më epshndjellës në botë,

thithte me zemër

esencën e jodit, kripës

kaltërsisë dhe hapësirës...Ndaj tatuazhi në lëkurën e ditëve

më ngjan tmerrësisht mua...
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: IRENA GJONI

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:15 pm

--ZOT NA RUAJMakthet e përditshëm

Ëngjëllorë në absurdin e tyre

MaktherozionëngjëllorÇuditshëm si një gjarpër i dehur

lëpin dhe përpin

plagët e lëna përditshëm nga vuajtjet,

nga pasiguria amorfe,

që bëhet më hermetike në dëshifrim

nga format kameleon që shfaq.Nga iluzionet e djegura

prej vet iluzioneve

Nga gjaku që pikon mbi të ardhmen

pa e ditur ku e ka burimin,

pa e ditur në e ushqen për ringjallje,

apo për inekzistencë...?Zot na ruaj!


avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: IRENA GJONI

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:15 pm

-NATË ALI PASHE" Sonte gjumë s’ka Janina

Val’ e gjolit diçka thotë

Ujë të ëmbël pi Frosina

Ali Pasha helm dhe lotë..."

(Populli)...ma pëshpërit si ledhatim mes flokësh

...më puth ëndërrisht

...ma pëshpërit përsëri

për të më arratisur gjuminËmbël ma nis ogurin e vrasjes

në këtë natë sterrë përballë Posejdonit

Ku heshtjen e sipërfaqshme

e shprish angullima e qenit

dhe oshëtima e valëve…Heshto ti qen që angullin për kob!

Heshto!

Heshto det, heshto dhe ti!

Dëgjohet klithma e heshtur e vrasjes sime!Njeriu që po më vret

më përqafon fort, përkëdhelshëm,

dhimbshëm, dashurisht, përmallshëm

në krahët e tij.

Vazhdon të më puthë

O Perëndi, më ëmbël se vetë ErosiJe ti Ali Pash modern,

endur labirintheve

te kujtesave të kohëve

që përzgjedh për të më vrarë

pikërisht me dashuriJe ti

projektuesi i imaxheve

të zhgjëndërrta të së ardhmes

që me vret

duke më lënë gjallë…
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: IRENA GJONI

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi