Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Thenje te ndryshme

Shko poshtë

Thenje te ndryshme

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:18 pm

Nese nuka duam te vdesim se bashku ne luft
Duhet te mesojm te jetojm se bahku ne paqe

-Te luftosh per te sjell paqen eshte nelloj si te perdhunosh per te sjell virgjerin.

-Miqet jan si cadrat kur duhen nuk jan asnje here

-Miqesia nuk eshte gje tjeter veq se nje harmoni mes te gjitha gjerave njerezore dhe hyjnore shto dashamiresin dhe afeksionin Ciceroni

-Nqs doni ta beni Zotin te qeshe treguajeni atij palent e tuaja per te ardhmen

-Kalo qetesisht mes zhurmes dhe kujto sa paqe mund te kete ne qetesi

-Te dua se...........sepse ma dhe dashurin.E dua dashurin............sepse ma dhe ti

-Kush e harron te kaluaren eshte i denuar ta perseris
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenje te ndryshme

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:18 pm

- Mjere ai qe ka dashur vetem formen, trupin dhe pamjen, vdekja ia rremben te gjitha. Dashuroni shpirtin se do ta rigjeni.
Viktor Hygo -Te mjeret

-Ne heshtje i psheretita heshtjes per te mos u ndjer vetem dhe biseduam gjat,deri sa ti erdhe zhurmshem per te me prishur qetesin dhe qetesove shpirtin tim


-njoranca paraqitet ne keto forma=
1-te mos dish
2-te dish gabim ate qe di
3-te dish gjera te pavlefshme


-qellimi i jetes eshte ti japesh jetes nje qellim

-toleranca e veretet eshte toleranca ndaj intolerances


-Atë që e dua, dëshiroj të jetë i lirë- bile edhe nga unë!

Nga: -Anne Morrow Lindbergh

-As me ty dhe as pa ty, nuk sherohen dhimbjet e mia. Me ty, sepse me vret, pa ty, sepse vdes

-Dashuria ne jeten e nje burri perben nje pjese te saj, por tek gruaja perben gjithe jeten.
Bairon -Don Zhuan

-dashuria eshte si nje roman,qe shume e lexojne dhe pak veta e kuptojne
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenje te ndryshme

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:18 pm

-Bjeri zemres time
sa te kesh fuqi
Por kujdes mos vritesh
se brenda je ti.

-Gjeja me e tmerrshme nuk eshte ti copetosh zemrat por e kunderta : ti shnderrosh ato ne gure.
--Oscar Wilde—

-Jeta eshte nje liber i hapur , ku cdo dite lexon nje flete.

-Nje udhetim prej MIjera miljesh FIllon me nje Hap Te vetem ...


-Nuk cuditem aspak se njerezit i duan qente. Bredharak dhe i mjere si njeriu eshte dhe qeni!

J.V. Gete

-Thone, shenjtoret duan vecanerisht fort mekatarin dhe mekataren. Ndodhte kjo mrekulli edhe me mua.

J.V. Gete
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenje te ndryshme

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:19 pm

-Thone se edhe njerezit me te mencur jane me te vemendshem kur blejne nje pale cizme, se sa kur zgjedhin shoqen e jetes.

Leskov

-Keshilla me e mire qe mund t'u japesh te rinjve per karrieren eshte : Zbuloni çfare ju pelqen te beni me shume dhe pastaj gjeni dike t'ju paguaje per kete.
--Oscar Wilde—

-Te studiosh pa menduar eshte e kote, te mendosh pa studiuar eshte e rrezikshme.


-Te arrish ne maje duhet kurajo, force, zgjuarsi, fat..etj etj. Te rrish atje duhet karakter.


-Grate mbajne mend vetem burrat qe i kane bere per te qeshur, burrat vetem grate qe i kane bere per te qare. (Viktor Hygo )

- Mënyra më e mirë për ti realizuar ëndrrat është të zgjohej!- Marfi


- Vdekje nuk ka. Ajo nuk ekziston. Kur trupi fizik nuk funksionon më, shpirti e lë dhe vazhdon me jetuar diku tjetër.- Dr. Keneth Ring

- Liria të duhet apo të urrehet Perëndia, është dhurata e fundit e Perëndisë të cilën askush nuk do ia marrë njeriut!- Sheik Amidu Kan


-puthja e pare nuk behet me buze, por me sy"

O.K.Berhard -Don Zhuan


-As me ty, as pa ty, nuk sherohen plaget e mia, me ty sepse me vret, pa ty sepse vdes.


-Dashuria ime per ty do te mbaroje atehere kur nje piktor i verber do te arrije te pikturoje zhurmen e nje petali trendafili qe bie mbi toke ngadale.
Anonim

avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenje te ndryshme

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:19 pm

-Koha eshte ena qe peshon me shuem kur eshte bosh.
Frojdi

-Atdheu i nje njeriu eshte atje ku ai gjen Lumturin e vet
U.Shekspir

-Mos kerkoni hua,mos jepni hua ,
Sepse huaja shpeshhere te ben te humbasesh miqte
U.Shekspir

-Pse valle si merimganga ta tjerrim
Fillin e jetes kur prap do ta shtjerim
C`do te fitojme kur aspak se dime
Frymen qe thithim valle a do ta nxjerrim
O.Khajam

-Budallenjte kane kete cilesi qe se kam njerezit
E zgjuar,jane gjithmon
Te kenaqur nga vetja e tyre
B.Franklin


-nuk ka dhimbje me te madhe
se sa te kujtosh lumturin ne mjarim
H.DE.BALZAK

-ne zemren qe digjet nuk hyet me qizme
MAJAKOVSKI

-dhelpra eshte dinake
por ai qe ze dhelpren eshte me dinak
CALDERON
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenje te ndryshme

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:19 pm

Turma eshte me e ndjeshme ndaj heroizmit sesa ndaj moralitetit.---Lebon

Te kesh skllever nuk eshte ndonje gje e madhe. Por ajo qe eshte e padurueshme eshte te kesh skllever e ti quah qytetar.---Didero

Nuk eshte i cmendur ai qe ka humbur arsyen. I cmendur eshte ai qe ka humbur gjithck aperveq arsyes.---Chesterton

Nje here duke marr nje vendim, duhen mbyllur veshetndaj argumentevete kundertame te mira. Kjo tregon nje karakter te fort. Me rast, pra duhet mashtruar vullneti deri ne budallallek.---Nietzsche

Te jesh femer eshte fatkeqsi shum e madhe, se ter jeten ke te besh em burra.---Conard

Njeriu duke u civilizuar, ne te vertet ai nuk komplikoi barbarizmin e tij dhe rafinoi mjerimin e tij.---Bourget

Morali s'eshte gje tjeter vecse rregularizmi i egoizmit.---Bentham

Per ate qe eshte i vetmuar edhe zhurma eshte nje ngushellim.---Nietzsche

Po patet frik vetmine mos u martoni.---Tchehov
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenje te ndryshme

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:19 pm

Injoranca eshte kushti i nevojshem i lumturise se njerzve. Ne s'dime thuajse asgje per veten, e dim gjithcka per te tjeret.Injoranca perben qetesine, genjeshtra lumturine.---A.france

Anglezet jan ete zene e per ate s'kane kohe te jen te sjellshem.---Montesquiev

Jane disa difekte qe po te perdoren mire, shkelqejne me shum se virtyti vet.---La Rachefovcould

Shumica e atyre qe deshtojne ne jet,jane njerez qe nuk e kuptuan kurre sa afer ishin me suksesin kur hoqen dor prej tij.---Thomas Edison

Edhe Zoti ka ferrin e vet. Ai eshte dashuria e tij per njerzit.---Nietzsche

Artisti ka brenda intelektualin.Reciprokja rralle here eshte e vertete.---Farque

Te degjuarit eshte nje politese qe nje njeri i zgjuar i ben shpesh jne budalla, por qe ky i fundit nuk ia kthen asnjehere.---Gregorie
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenje te ndryshme

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:19 pm

Frikacakët vdesin shumë herë para vdekjës së tyre;trimat e provojnë vdekjën vetëm një herë.
--Shekspir
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenje te ndryshme

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:19 pm

Ti e le te shkonte,por do te vije nje dite qe do ta shikosh ne krahet e dikujt tjeter dhe atehere do e kuptosh ajo ishte vetem per ty ndersa ti sdije ta vlersoje....
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenje te ndryshme

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi