Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Aforizma..

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtë

Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:21 pm


- Bukuria e njeriut perbehet nga bukuria e fjales qe
flet.
2-Fjalet e urta jane zbukurim i te folurit.
3-Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera.
4-Mencuria eshte arme e njeriut te kulturuar.
5-Trupi sherohet me te punuar, mendja me te mesuar.
6-Mos u prish me vellane per pune te shokut, sepse shoqeria zhduket, vellazeria mbetet.
7-Duhet te shfrytezohet mire koha, sepse jeta nga koha perbehet.
8-Nje pune e bukur eshte me e dobishme, se nje mije fjale te bukura.
9-Ai qe ta ruan te fshehten te do me shpirt.
10-Pasurine mund ta vjedhin, por diturine jo.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:21 pm

Ne lufte - Vendosmeri
Ne disfate - Inate
Ne fitore - Shpirtmadhesi
Ne paqe - Vulnet te mire
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:21 pm

Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme
s'leshon
Kush sheh qiellin ne uje,ai sheh edhe peshqit ne dege.
Asgje s'eshte me e shtrenjte se ajo qe duhet blere me lutje.
Kundershtari edhe me perqafim ngrohtesor mund te pengohet ne aksion.
Njeriu qe flet shume, sado mire qe te flase, ne fund do ta thote ndonje marri


Ai qe nuk i perket atdheut te tij,nuk i perket as
njerezimit.-(Bjelinski)
Ai qe ka vetedije gjithmone,punon me qellim te caktuar.-(Aristoteli)
Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon.-(Naim Frasheri)
Liria eshte si paraja:disa i ndihmon,te tjeret i prish.-(Novalis)
Burrat e shtetit jane si kirurget:gabimet e tyre jane vdekjeprurese.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:21 pm

Miresjellja eshte celesi i arte qe i hap te gjitha dyert - (Thenie
latine)
Njeriu eshte i lire vetem atehere kur i sherben se vertetes - (Sami Frasheri)
Fol vetem per ato gjera qe i njeh, per te tjerat hesht
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:21 pm

OSCAR WILDE
(AFORIZMA)

-Me duket se dashuria eshte I vetmi shpjegim I vuajtjes se madhe qe ekziston sot ne bote
-Martesa eshte nje lloj serre,ku piqen mekatet e vuajtje te cuditshme
-Burri mund te kete nje mentalitet femeror,ashtu sikurse gruaja mund te kete nje mendesi
mashkullore
-Dashuria eshte shume me e larte se arti
-Indiferenca e burrit e largon gruan drejt marrezise
-Kujtesa e gruas?Fundi I rinise se saj
-Grate e virtytshme kane nje iluzion te kufizuar per jeten
-Grate jane seks magjik dhe kryenec,cdo grua eshte nje rebele.Zakonisht grate ngrihen me
force kunder vetes
-Grate I ruajne mrekullisht instiktet e tyre
-E vetmja magjepsje e se kaluares qendron vetem ne faktin se eshte e kaluar
-Bota sot eshte mbushur plot me gra virtuoze,tI njohesh ato eshte si te mbarosh nje shkolle te
mesme
-Mos kerko kurre te kuptosh nje grua.Grate jane figura,kurse burrat jane probleme
--Grate nuk shqetesohen shume per te nesermen,ato duan suksesin e bujshem dhe te
menjehershem
-Ndryshimi midis I nje gruaje te vecante dhe i nje gruaje te zakonshme eshte I njejte me ate qe
dallon nje burre te shendetshem nga nje burre te semure
-Grate skane forcen e duhur per tu ngritur deri tek pavdeksia
-Ligji I trashegimise qe zhvillohet kryesisht te grate,shpjegon me se miri karakterin dhe psiqiken
e saj te cuditshme
-Rreziku I vertete I dashurise,eshte zgjatja e saj
-Burrat e martuar jane tmerrsisht te merzitshem kur jane bashkeshorte te mire,por tmerrsisht te
neveritshem kur nuk jane te tille
-Gjenialiteti svjen nga grate
-Eshte absolutisht e pamundur te rregullosh shijen e nje burri me ate te nje gruaje
-Ska grua qe arrin nje post te lart,te mos mendoje se ai post I kishte takuar asaj,se ajo ishte e
lindur per ate post
-Gezimi I te qenit baba,kuptohet nga pak burra,kurse te qenit nene,perkundrazi,kuptohet nga
te gjitha grate,perfshi dhe ato te shthururat
-Kush mund te mburret se e njeh gruan?
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:21 pm

Te gjitha nenat thone: femija im eshte me i miri ne bote!
Me mire nje veze sot se sa nje pule neser!
60% e stresit te mashkullit vjen nga femra!
thone qe shpresa eshte e fundit qe vdes ?, por edhe ajo vdes!
me mire te dish se sa te kesh!
mos shiko qimen ne syrin e tjetrit,por trarin ne syrin tend!
dashuria eshte nje torture qe te shoqeron me zhelozi!
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:22 pm

*Mosmirënjohja
është një ves i ndyrë, pabesia një ves edhe
më i ndyrë akoma. Por kur bëhen bashkë
mosmirënjohja dhe pabesia, ndyrësia shfaqet në
formën e saj më të lartë.

Sa më e errët të jetë nata, aq më shumë ndrisin yjet.

*Aq sa mund të mbijë
qimja në kokrrën e vezës, aq mund të krijojë
miqësi i mençuri me injorantin.

*Forma më e rrezikshme
e shfaqjes së injorancës, është injoranca në
pushtet dhe injoranca që flet.

*Kur në sheshe del dhe ulëret injoranca, të mençurit duhet të rrinë sa më larg shesheve.

Duke mos qenë në
kohën dhe vendin e duhur, shumë njerëz kanë humbur
shanse te mëdha, shanse që i kanë përfituar
padrejtësisht njerëz që s’i kanë merituar
kurrë, por që fatkeqësisht janë ndodhur aty në
atë çast.

*Asgjë nuk mund të
jetë më pikëlluese dhe më tronditëse se
lotët e një vajze, që qan për dashurinë e
humbur.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:22 pm

Vetëm
Eva me Adamin kanë pasur mundësinë për ta dashur
njëri-tjetrin pafundësisht, mbasi s’kishin përreth
askënd që tu thurte intriga dhe të ndillte xhelozi. Por
dhe ata të dy, nuk mundën ta bënin këtë
gjë.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:22 pm

Inati dhe hakmarja demton me teper shendetin tend sesa kundershtarin.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:22 pm

Te fillosh dicka eshte Zotesi,
te parfundosh ate eshte Fuqi!!

Laotse..


Te pyesesh me zgjuarsi,
eshte gjysma e se vertetes!

Francis Bacon..
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:22 pm

Prite Fatin,
por mos harro ti hapesh deren!

Popullore..


Te gjithe kane te drejte te mendojne..
por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!

Curt Goetz..
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:22 pm

Perpiqu te imitosh vetem punet e mira te njerezve te
medhenj.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:23 pm

Kush hakmerret per nje poshtersi, ai e bene tjetren
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:23 pm

Ekzistojnë vetëm dy lloj femrash: ato që flasin shumë dhe ato që s'heshtin kurrë!
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:23 pm

Ai qe eshte ne pozite te larte,asnjehere smund ta dije vuajtjen e popullit,sepse e pengon mendjelartesia.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:23 pm

Njeriu qe flet shume, sado mire qe te flase, ne fund do ta thote ndonje marri
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:23 pm

Kush hakmerret per nje poshtersi, ai e bene tjetren.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:23 pm

Është rrezik që një femër të pajtohet me ty plotësisht. Këto raste përfundojnë në martesë.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:23 pm

''Eshte me e veshtire te fshehesh injorancen sesa te sigurosh njohurine!''
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:24 pm

Perpiqu te jesh gjithnje vetvetja,
keshtu nje dite, do mund te thuash se ke qene e vecante.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:24 pm

Mos u friko nga shpulla e mikut - ruaju puthjes së armikut !
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:24 pm

Kemi mesuar se duhet te falim armiqte, mirepo nuk kemi mesuar se duhet te falim miqte.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:24 pm

Lum si ai qe nuk ka endrra per te realizuar,
Sepse nuk do te ndjehet kurre i zhgenjyer!
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:24 pm

Mosmirënjohja
është një ves i ndyrë, pabesia një ves edhe
më i ndyrë akoma. Por kur bëhen bashkë
mosmirënjohja dhe pabesia, ndyrësia shfaqet në
formën e saj më të lartë.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga No.i.d prej Thu Oct 21, 2010 9:24 pm

''Nje iluzion i kendshem eshte me i mire sesa nje realitet i ashper.''
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma..

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi