Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Korbat mund t’i dallojnë fytyrat e njerëzve

Shko poshtë

Korbat mund t’i dallojnë fytyrat e njerëzve

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 8:21 pm

Korbat kanë një memorie të shkëlqyeshme dhe mund të dallojnë fytyrat miqësore dhe armiqësore të njerëzve si dhe t’i paralajmërojnë korbat tjerë në tufë, mësohet në një studim.

Edhe pse duket e pabesueshme kur thuhet se korbat janë inteligjent si shimpanzetë, studimi i fundit i hulumtuesve amerikanë dëshmon se kjo është e vërtetë, pasi korbi mund të mbajë mend fytyrën e njeriut i cili përpiqet t’i bëjë keq edhe deri në pesë vjet.

Mjeku John Marzluf nga Universiteti i Washingtonit, i cili mori pjesë në këtë studim, deklaroi se korbat vërtetë janë shumë të mençur. “Gjetjet tona dëshmojnë se korbat janë zogj të mençur, dhe sipas zhvillimit kognitiv mund të krahasohen me paraardhësit e njeriut”, tha ai.

Shkencëtarët përdorën maska derisa kapën dhe lëshuan korbat, ndërsa pesë vjet më vonë u dëshmua se korbat njohën maskat, dhe informuan tufën për maskat armiqësore.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Korbat mund t’i dallojnë fytyrat e njerëzve

Mesazh nga C.r.b.n prej Thu Jun 30, 2011 11:33 pm

Very Happy
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi