Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Tetë për qind e fëmijëve janë alergjikë në ushqim

Shko poshtë

Tetë për qind e fëmijëve janë alergjikë në ushqim

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 8:30 pm

Një nga dymbëdhjetë fëmijë në SHBA mund të vuajë nga alergjia në ushqim, ndërsa më shumë se një e treta e tyre mund të kenë reaksione të forta alergjike.

Alergjitë më të shpeshta janë në kikirikë, qumësht dhe molusqe- pohon studimi i botuar në revistën Pediatrics.

Autorët e studimit shpresojnë se ky studim do të ngrejë vetëdijen te prindërit dhe arsimtarët se alergjitë në ushqime janë gjithnjë e më të pranishme dhe mjaft serioze, dhe në këtë mënyrë kjo informatë do të rezultojë me protokollet më kualitative nëpër shkolla, si edhe në aktivitetet e ndryshme në të cilat marrin pjesë fëmijët.

Të dhënat e studimit kanë treguar se rreth gjashtë milionë fëmijë në SHBA vuajnë nga alergjitë e ndryshme në ushqim, ndërsa në përqindje kjo është tetë për qind.

Ndërkaq, edhe pse kanë zbuluar se alergjitë në ushqim janë në rritje, shkencëtarët nuk kanë arritur ta kuptojnë arsyen se pse ndodh kjo.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi