Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Rreth 350 milionë njerëz në botë vuajnë nga diabeti

Shko poshtë

Rreth 350 milionë njerëz në botë vuajnë nga diabeti

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 8:30 pm

Numri i të rriturve që vuajnë nga diabeti në tërë botën ka arritur në pothuajse 350 milionë njerëz, që është më shumë se dyfishi i numrit që vuanin nga kjo sëmundje tridhjetë vite më parë.

Një studim i publikuar në revistën Lancet ka treguar se 138 milionë nga numri i përgjithshëm i të sëmurëve me diabet jetojnë në Kinë dhe Indi, ndërsa në SHBA dhe Rusi jetojnë 36 milionë njerëz me këtë sëmundje.

Diabeti tip 2 është forma më e përhapur e kësaj sëmundjeje, e cila lidhet ngushtë me mbipeshën dhe mosaktivitetin fizik.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi