Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

E vërteta e kripur për urthin!

Shko poshtë

E vërteta e kripur për urthin!

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 8:36 pm

Refluksi është një shqetësim mjaft i përhapur, që prek gati çdo moshë. Megjithatë është vënë re se një përhapje më e madhe te të moshuarit.

Ndryshimet që ndodhin në organizmin e tyre, stili i jetës dhe përdorimi i medikamenteve në mënyrë kronike, janë disa nga shkaqet që i bëjnë të moshuarit të preken më shpesh nga urthi. Pjesa më e madhe e kësaj grupmoshe e përkufizon si “djegie gjoksi” apo “urth”.

Sëmundja e refluksit (prapësimit) gastro¬ezofageal është një kthim prapa jo normal i acidit të stomakut lart në ezofag, tubin e gjatë muskular që lidh pjesën e pasme të gojës me stomakun. Muskuli i quajtur sfinkter, që ndodhet në kufi¬rin mes ezofagut dhe stoma¬kut e që normalisht punon si një portë e që nuk lejon përmbajtjen e stomakut të kthehet lart në ezofag, mund të jetë shumë i dobët ose të hapet "gabimisht". Kjo sjell shfaqjen e sëmundjes dhe simptomat e urthit (djegë¬sirë në stomak). Urthi si një dhimbje ose shqetësim ndihet prej stomakut e përhapet deri në kraharor; shpesh pas ngrënies, por edhe në çdo orë të ditës, madje edhe duke ju zgjuar gjatë natës. Rreth 20-40% e popullsisë vuan nga një simptomë e tillë.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: E vërteta e kripur për urthin!

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 8:36 pm

Të tjera simptoma shoqëruese janë:
* Hidhësi në gojë (ose regurgitacion)
* Vështirësi në gëlltitje, sidomos të ushqimeve të thata.
* Dhimbje gjoksi, që shpesh ngatërrohen me një goditje në zemër.
* Ngjirje e zërit, fyt i thatë, kollë gjatë natës dhe ndryshim i zërit.
* Problem me mushkëritë dhe frymëmarrjen.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: E vërteta e kripur për urthin!

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 8:37 pm

Ka edhe disa faktorë që mund ta nxisin sëmundjen e urthit, siç janë: duhanpir¬ja, disa sëmundje, konsumimi i alkoolit apo i disa medikamenteve, po ashtu edhe gjatë shtatzënisë e sidomos gjatë tremujorit të fundit të saj në shumë gra.

Urthi zakonisht trajtohet me antacid, preparate që kanë për qëllim neutralizimin e thartirës së tepërt), prokinetikë (preparate që shtojnë tonusin e sfinkterit të sipërm të ezofagut), inhibitorë të pompës protonike të kaliumit. Ndikim kanë edhe masat higjieno-dietetike, siç janë ushqimi i shpeshtë dhe në sasi më të vogla, largimi i mëlmesave, i pijeve me dyoksid karboni, fjetja me kokë sa më lart (15-20 cm) mbi nivelin e shtratit) dhe, nuk preferohet marrja e ushqimit pas orës 20.

“Të domosdoshme janë edhe vizitat e rregullta te gastroenterologu, që të gjejë shkakun dhe arsyen që e shfaqjes së urthit e që mund të haset ndonjëherë edhe te njerëzit neurolabil, mandej te njerëzit që gëlltisin shumë ajër gjatë ngrënies, si dhe te disa sëmundje siç është hernia hiatale e tipit rrëshqitës, etj.”

Urthi nuk është gjithmonë diçka e thjeshtë e joshqetësuese. Nëse nuk arrin të traj¬tohet, ai mund të shkaktojë dëmtime të ezofagut në forma të inflamacionit të tij, ulcerave apo dëmtimit të indit ezofageal, komplikacione të frymëmarrjes, laringjite; sindromin e Barretit e deri në rrezik për shfaqje të kancerit të ezofagut.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: E vërteta e kripur për urthin!

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 8:37 pm

Ndaloni dhimbjen e kokës së shkaktuar nga urthi
Dispepsia dhe problemet me tretjen e ushqimeve mund të jetë një shkaku "misterioz" i disa migrenave të fshehta dhe sistemimi i kësaj teprice acide mund të qetësojë dhimbjen e kokës. Refluksi mund të përhapë dhimbjen drejt mishrave të dhëmbëve, mollëzave dhe prej andej drejt syve, një pozicion i zakonshëm i dhimbjeve të kokës së mi¬grenës.

Astma dhe kolla, të lidhura me refleksin
Kolla e vazhdueshme, por dhe astma bronkiale shpesh janë “bashkëshoqëruese” të urthit. Mjekët tërheqin vëmendjen që çdo episod urthi të trajtohet dhe ekzaminohet në kohë, në mënyrë që të shmangen ndërlikimet e mundshme.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: E vërteta e kripur për urthin!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi