Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ushtrimi Bazat e Teknologjisë Informative

Shko poshtë

Ushtrimi Bazat e Teknologjisë Informative

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 10:12 pm

1. Cili nga kompjuterët e mëposhtëm mund të konsiderohet si kompjuter portabël?
Worksation
Desktop Computer
Mainframe
Laptop

2. Kush do të mund të përmirësonte karakteristikat e kompjuterit?
Shfrytëzimi i një monitori më të madh
Rritja e numrit të aplikacioneve që startohen
Shfrytëzimi i një printeri më të shpejtë
Rritja e madhësisë së RAM-it

3. Cili është funksioni i procesorit CPU?
Ekzekutimi i urdhërave të programit
Sigurimi i komandave të programit që të kryhen në radhitje të caktuar
Shtypja e fotografive
Kryerja e llogaritjeve

4. Cila është edhe njësi dalëse edhe njësi hyrëse?
Touch Screen
Altoparlanti
Printeri
Skaneri

5. Çka ndikon në lëndimin e nyjeve të shuplakës gjatë punës me kompjuter?

Shtypja në tastierë në intervale të gjata kohore pa pauzë
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ushtrimi Bazat e Teknologjisë Informative

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 10:12 pm

6. Cili nga këta është një sistem operativ?
MS Word
MS Excel
Windows XP
Corel Draw

7. Cila është veti negative e punës nga distanca, Teleworking

Mungesa e kontaktit njerëzor

8. Ku përdoret kompjuteri në qeveri?

Në administratën tatimore, në regjistrimin e popullsisë

9. Çka është e-commerce?

Kryerja e biznesit duke e përdor internetin


10. Jepni dy shembuj se ku përdoret kompjuteri në biznes?

Sigurimi i automjeteve, shitja e biletave të aeroplanit, rezervimi i hotelit
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ushtrimi Bazat e Teknologjisë Informative

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 10:13 pm

11. Cila nga punët kërkon lidhjen në Internet nga shtëpia?
Menaxhimi i ekonomisë shtëpiake
Formatizimi i diskut
Posta elektronike (E-mail)
Krijimi i një baze të dhënash

12. Si quhet memorja e përkohshme?
RAM
ROM
CD
DVD

13. Numëroni dy lloje të shtypësve

Matricorë, Laserik, InkJet, Termik

14. Çka është LAN?

Local Area Network, rrjet i brendshëm (zakonisht në një kompani)

15. Çka është extranet

Çasja e intranetit nga jashtë, zakonisht kërkohet emri i shfrytëzuesit dhe shifra
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ushtrimi Bazat e Teknologjisë Informative

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 10:13 pm

16. Ku është përparësia e zbatimit të LAN?
Shënimet mund të ndahen, mund të përdoret një shtypës.

17. Çka është virusi?

Program i dëmshëm që kopjohet në kopjuter pa na pyetur


18. Një nënshkrim i licencës së shfrytëzimit (End User License Agreement) është:
Një formë e reklamës ndërmejt autorit të aplikacionit softverik dhe shfrytëzuesit
Marrëveshje që i lejon shfrytëzuesit të drejtën ekskluzive të mbajtjes dhe shitjes së softverit për shfrytëzuesit tjerë
Dhurim i pronës së softwerit te shfrytëzuesi
Një kontratë legale ndërmjet autorit të aplikacionit softverik ose botuesit dhe shfrytëzuesit me të drejtë distribuimi, rishitjes dhe restriksioneve në shfrytëzim


19. Cili është roli primar i sistemit operativ

Menagjimi i harduerit dhe i programeve aplikative

20. Çfarë duhet bërë nga aspekti i sigurisë kur e zbresim një fajll nga interneti?

Duhet ta skanojmë me programin antivirus
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ushtrimi Bazat e Teknologjisë Informative

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 10:13 pm

21. Çfarë na tregon simboli ©

Copyright, na tregon se të drejtat e autorit janë të mbrojtura

22. Për ta lidhur një kompjuter në internet na nevojitet
Printeri
Altoparlantat
Modemi

23. Çfarë ka mundësuar GUI?

Përdorimin e miut, butonave dhe menyve

24. Pse nuk preferohet që kopja e shenimeve rezervë të mos vendoset në diskun lokal?

Sepse nëse disku lokal dëmtohet na humbin edhe shënimet rezervë.

25. Kur shenimet personale mund të vendosen në ndonjë kompjuter
Kur shkojmë në restoran
Kur shkojmë në spital
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ushtrimi Bazat e Teknologjisë Informative

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 10:13 pm

26. Si mund ta mbrojmë ambientin gjatë përdorimit të printerëve?

Duke e bërë riciklimin e letrës dhe të kutijave të ngjyrës

27. Kur kemi të drejtë ta instalojmë një softuer?
Kur për këtë ekziston licenca

28. Kur kemi të drejtë ta shumëzojmë një CD me softuer?

Vetëm për qëllim të krijimit të kopjes rezervë
29. Çka është WWW?

World Wide Web, teknologjia se si janë lidhur kompjuterët në internet
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ushtrimi Bazat e Teknologjisë Informative

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi