Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Algoritmi..

Shko poshtë

Algoritmi..

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 10:24 pm

Algoritmi në matematike dhe informatikë, është një veprim i përcaktuar saktë për zgjidhjen e një problemi ose të një lloji të caktuar problemesh. Algoritmi mund të përkufizohet si një ecuri që lejon të fitohet një rezultat i dhënë duke ndjekur, në një renditje të përcaktuar, një tërësi hapash të thjeshtë që përkojne me veprimet e zgjedhura nga një tërësi e kufizuar. Algoritmi pra, është ecuria që krijon përgjigjen për një pyetje , çështje ose zgjidhjen e një problemi me një numër të kufizuar hapash.
Me fjalë të thjeshta, “algoritmi” është edhe një recete kuzhine, ose pjesa e librit të udhëzimeve të një makine larëse që shpjegon si programohet (paracaktohet) një larje, ose programimi i televizorit me anën e telekomandës, për t´u shuar pas një kohe të caktuar etj.
Në bazë të përkufizimeve të mësiperme, përftojmë katër vetitë themelore të algoritmit:
* Vijimi i udhëzimeve duhet të jetë i kufizuar
* Ai duhet të sjellë një përfundim
* Udhëzimet duhen të jenë të zbatueshme
* Udhëzimet nuk duhet të jenë të paqarta.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi