Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Chipset...

Shko poshtë

Chipset...

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 10:27 pm

Eshtë një microprocesor i cili mbikqyr apo rregullon trafikun numerik mes komponenteve të një kompjuteri. Ky është i ngjitur në motherboard dhe është i konstruktuar prej dy procesorve. I pari quhet Northbridge i cili është i ngarkuar për shkëmbimin e të dhënave mes procesorit kartës grafike dhe memorjes. Ndërsa tjetri Southbridge është i ngarkuar për shkembimin e te dhënave mes hard diskut,rrjetit,portave te komunikimit,tastaures apo shtypsit.
Disa chipset integroj edhe karten grafike por që nuk janë të destinuar për afishime si psh lojrave te gjenerates se re. Në raste të shumta te PC aktuale chipseti mer rolin te karës ë zërit apo edhe të rrjetit. Prodhuesit më te mdhënj të chipsetit janë: Intel, nVidia, VIA, SIS. Çdo familje e procesorve ka edhe chipsetin e vet çë do të thotë se një chipset i AMD nuk funksionon me procesoret e intelit si dhe anasjelltas.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi