Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Infrared...

Shko poshtë

Infrared...

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 10:37 pm

Infrared në ditët e sotme përdoret gati çdo kund si tek TV-komanduesi, Telefona mobil, PDAs, Notebooks, Printer etj. IrDA qëndron për Infrared Data Association që nga viti 1994.
Transportimi i datave bëhet bidirektional pra në dy drejtimet. Shpejtësia maximale e datave është 4Mbit/s. Anë negative është që komponentet me IrDA duhet të jenë të drejtuara direkt njëra me tjetrin dhe të mos pengohen apo të mos lëvizin.
Largësia ndërmjet këtyre komponenteve nuk duhet të jetë më larg se 1m (meter) dhe vetëm dy komponente mund të komunikojnë ndërmjet vehti.
Tani, me perdorimin e madh te BLUETOOTH - it, ne shume paisje INFRARED ka filluar qe te perdoret me pak ose edhe te hiqet fare nga perdorimi si p.sh ne telefonat celular
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi