Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Inxhinieri Programesh

Shko poshtë

Inxhinieri Programesh

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 10:38 pm

Inxhinieri Programesh, (ang.: Software Engineering.), është një degë e Shkencave Kompjuterike që merret me prodhimin, mirëmbajtjen, testimin dhe përmirësimin e programeve të ndryshme informatike (Software Maintenance). Termi është përdorur për herë të parë në një konferencë të NASA-s në Gjermani dhe kishte në thelb pikërisht konceptin e mirëmbajtjes dhe testimit të programeve Kompjuterike.
Në ditët e sotme kjo lloj gjenerate e re Inxhinierie, është baza e funksionit të shumë kompanive kompjuterike me famë ndërkombëtare. Si një degë e veçantë Inxhinieria e Programeve përfshihet në shumë Universitete nën disiplinën ose departamentin e Shkencave Kompjuterike si një Opsion i veçantë i kësaj fushe.
Si disipline studiohet në mjaft universitete me famë botërore, kryesisht është e përhapur dhe ka treg të madh pune në vendet e zhvilluara të Azise Jug-Lindore si dhe në Amerikën e Veriut dhe në Australi.
Kohët e fundit ka filluar të hyjë në terminologjinë e përditshme edhe të universiteteve me të zakonshme Evropiane dhe ti kushtohet rëndësi e veçantë në fushën e Informatikës.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi