Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

KDE 4...

Shko poshtë

KDE 4...

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 10:38 pm

KDE 4 eshte versioni i tanishem i Mjedisit Desktop K. Versioni i pare (4.0.0) i kesaj serie u leshua ne 11 Janar 2008,[1] kurse versioni me i fundit (4.1.0) u leshua ne 29 Korrik 2008.[2]
Seria e re perfshin nje rinovim te komponenteve thelbesore te KDE’s, me e rendesishmja e te cilave eshte transferimi tek libraria e re e Qt 4. Kjo permban nje API te re per multimedia, te quajtur Phonon, nje themel te ri per integrimin e pajisjeve te jashtme te quajtur Solid dhe nje stil te ri ikonash te dhena nga Projekti Oksigjen. Ajo gjithashtu permban edhe nje panel dekstopi te ri te quajtur Plasma, e cila ofron mbeshtetje per desktop wixhets, kjo zevendeson SuperKaramba dhe eshte shume e ngjshme me wixhet e ofruara nga Dashboard i Apple. Versioni i tanishem mund te merret duke ndjekur lidhjen e pare me poshte. Sistemi eshte i mbeshtetur tek SUSE Linux por duhet theksuar se ai mund te insatlohet ne cfaredo sistemi Linux.
Kde 4 perben nje paradigem te re per mjedisin e desktopit. Pervec fleksibilitetit ne konfigurim mjedisi KDE ofron nje eksperience te larte estetike.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi