Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Trojan horse

Shko poshtë

Trojan horse

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 10:39 pm

Kali i Trojës (ang.: Trojan horse ) është një malware i fshehur në një program tjëtër i cili pastaj kryen detyrën për te cilën është dërguar. Kështu që worm-ët ose virus-at, mund të jenë Kal i Trojës. Shpeshëherë trojanet hapin porta të kompjuterit pa dijen e shfrytëzuesit dhe shkarkojne virusa nga ndonjë faqe e caktuar e internetit. Ai poashtu mund të ju vjedhë fjalekalimet t´i kopjojë të dhënat apo të ekzekutojë çfardo qoftë aplikacioni. Por më së keqi është ajo se ai mundë të autorizoj dikë të hyjë në rrjetin apo kompjuterin tuaj dhe të marrë kontrollin mbi të.
Evoluimi i trojanëve
Versionet e para të trojanëve (shkurt nga kali i Trojës) nuk ishin shumë diskret sepse ata kur lansoheshin afishonin një mesazh të errorit të tipit: “një faill.DLL requis xxxxx.DLL nuk është gjetur”. Por versionet më të reja të trojaneve është shumë vështirë të detekthen sepse ata jan shumë diskret dhe mundë të jenë në mbrendësin e një programi i cili funksionon normalisht.
Detektimii trojanëve
Prezencen e një kali të trojës mund ta hetojmë me funksionim të pazakonshëm të kompjuterit. P.sh kur jemi të lidhur në internet hard disku juaj punon edhe pse ju nuk bëni asgjë apo nëse dritaret hapen e mbyllen pa kontrollin tuaj do të thotë se ka gjasa të mëdha të jeni i infektuar.
Mbrojtja nga trojanët
Nëse ju dyshoni se jeni të infektuar nga ndonje trojan është e rekomandueshme të përdorni një program i cili i heton dhe i largon këta nga kompjuteri juaj.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi