Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Kjubit....

Shko poshtë

Kjubit....

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 10:40 pm

Ne informatiken kuantike kjubiti eshte njesia baze e informacionit. Fjala eshte nje shkurtim i bitit kuantik (quantum bit). Ne ndryshim nga biti klasik ne informatike i cili merr vetem vlerat nje ose zero kubiti mund te marre gjithashtu edhe vlera qe jane nje kombinim linear i vlerave nje ose zero.E thene ndryshe gjendja e kubitit mund te jete nje superpozim i vlerave nje ose zero. Pra, sic shikohet kjubiti eshte fondamentalisht i ndryshem nga biti ne teorine klasike te informacionit.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi