Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Kilobyte...

Shko poshtë

Kilobyte...

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 10:40 pm

Kilobyte perbëhet prej fjales Kilo dhe fjales byte, fjala Kilo përdoret në shkencat natyrore dhe simbolizon 103 = 1000, dmth kur një njësis (matëse) i shtohet parashtesa kilo aterher ajo njesi shumzohet me 1000, psh 1 Kilo (1000) dhe 1 metër (1 m) kur i bashkojm del 1 km (1 kilo metër) e cila është e barabart me 1000 m (metër) pra fjalën kilo mund ta zëvendësojm me 1000. Kurse Kilo ne informatik përdoret jo për 1000 gjegjësisht për 103 por për 1024 (210=1024, edhe numri 8 luan nje rrol të rrëndësishem pasi 1 Byte = 8 bit [1]) pra :
1 Kilobyte (Shkurtimisht KB) = 1024 Byte.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi