Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Komerciale

Shko poshtë

Komerciale

Mesazh nga Linddt prej Thu Jun 30, 2011 10:41 pm

Komerciale nënkupton të gjitha çështjet që rrjedhin nga raportet e natyrës komerciale qoftë ato të kontraktuara apo të pa kontraktuara. Raportet e natyrës komerciale përfshijnë por nuk kufizohen me transaksionet si vijon[1]
a) ndonjë transaksion tregtar për furnizim ose shkëmbim mallrash dhe shërbimesh;
b) marrëveshjet e shpërndarjes;
c) përfaqësimi komercial ose i agjencisë;
d) faktoring;
e) dhënie-marrje me qira;
f) punët e ndërtimit;
g) këshillimin;
h) inxhinierinë;
i) licencimin;
j) investimin;
k) financimin;
l) veprimet bankare;
m) sigurimin;
n) marrëveshjen e shfrytëzimit ose të koncesionit;
o) sipërmarrjen e përbashkët dhe format e tjera të bashkëpunimit industrial ose të biznesit;
p) transportin ajror, detar, hekurudhor dhe rrugor të mallrave dhe të udhëtarëve.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi