Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Arkimedi !!

Shko poshtë

Arkimedi !!

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 01, 2011 12:23 am

Arkimedi (jetoi rreth viteve 287 p.e.s. - 212 p.e.s.) qe nje matematikan, fizikan, inxhinier, astronom dhe filozof i lashte sicilian i lindur ne kolonine e portit sirakuzian. Mendohet nga disa historiane e matematikane te jete matematikani me i madh i lashtesise. Carl Friedrich Gauss (Karl Frederik Gaus) e mendonte ate si nje nga tre me te medhenjte, qe kane jetuar ndonjehere.

Zbulimet dhe shpikjet
Arkimedi u be i njohur pasi mori pjese ne mbrojtjen e Sirakuzes kunder rrethimit romak ne Luften e Dyte Punike. Ka te ngjare qe ai i zmbrapsi romaket me makinerite e tij te luftes te perpiluara me doren e tij. Thuhet se ai ka mundur te levize nje anije te madhe gjithsej me ekipazh dhe ngarkese vetem me nje litar. Mendohet te kete zbuluar parimin e dendesise dhe pluskimit, i njohur edhe si "Parimi i Arkimedit" qe sipas gojedhenes e zbuloi ndersa ai po lahej ne nje vaske (doli jashe neper rruge duke bertitur "Eureka (evrika)" - (E gjeta)). Atij i mvishet edhe shpikja e odometrit gjate Luftes se Pare Punike. Nje nga shpikjet e tij te perdorura per mbrojtje ushtarake te Sirakuzes kunder pushtimit romak ishte grremci i Arkimedit.
Thuhet se ai parandaloi nje sulm romak mbi Sirakuzen duke perdorur nje grumbull te madh pasqyrash (perflitet te kene qene mburoja te pastruara shume mire) qe pasqyronin driten e diellit dhe te cilat shkaktuan qe anijet te merrnin zjarr.
Arkimedi u vra nga nje ushtar romak ne plackitjen e Sirakuzes gjate Lufte se Dyte Punike megjithese urdheri i [[Marcelusi]t] ishte qe ai te mos lendohej. Greket thone se u vra ndersa vizatonte nje ekuacion ne rere: i zhytur ne punen e tij dhe i padurimte nga nderprerja e ushtarit, thuhet se tha fjalet e tij te fundit te famshme para se te therej nga ushtari romak: "Μη μου τους κύκλους τάραττε" (Mos mi trazo rrathet). Kjo histori tregohet qe te vihet ne pah mendja e larte greke me doren-vrasese romake. Megjithkete duhet te shenohet se Arkimedi shkaterroi me makinerite e tij luftarake nje pjese te mire te fuqise pushtuese romake, keshtu qe vdekja e tij mund te kete qene nje ndeshkim.
Ne krijimtari e largpamesi ai ia kaloi cdo matematikani evropian para Rilindjes.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi