Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Gjëegjëza e Ajnshtajnit-Problem Matematikor

Shko poshtë

Gjëegjëza e Ajnshtajnit-Problem Matematikor

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 01, 2011 12:28 am

Thone qe Ajnshtajni e shkroi kete gjeze shekullin e kaluar dhe ka thene qe 98% e Botes nuk mund t'a zgjidhin.
Kemi pese shtepi me ngjyra te ndryshme. Ne cdo shtepi jeton nje njeri me kombesi te ndryshme nga te tjeret. Secili nga te pese pronaret pijne nje pije te caktuar, nje marke te caktuar duhani dhe mbajne nje lloj kafshe te caktuar shtepiake. Asnjeri nga te peste nuk pi te njejten pije, te njejtin duhan apo mban te njejten kafshe me ndonje pronar tjeter. Pyetja eshte: cili mban peshq?

Te dhena ndihmese:

- Anglezi jeton ne shtepine e kuqe.
- Suedezi mban qen.
- Danezi pi caj.
- Shtepia jeshile ndodhet ne te majte te shtepise se bardhe.
- Pronari i shtepise jeshile pi kafe.
- Njeriu qe tymos Pall Mal mban zogj.
- Pronari i shtepise se verdhe tymos Dunhill.
- Njeriu qe jeton mu ne shtepine e mesit pi qumesht.
- Norvegjezi jeton ne shtepine e pare.
- Njeriu qe tymos Blends jeton ne krah te atij qe mban mace.
- Njeriu qe mban kuaj jeton ne krah te atij qe tymos Dunhill.
- Pronari qe tymos Blue Master pi birre.
- Gjermani tymos Prince.
- Norvegjezi jeton ne krah te shtepise blu.
- Njeriu qe tymos Blends ka nje komshi (ne krah) qe pi uje.


Ajnshtanji thote qe ka zgjidhje,por ja qe,pothuajse tere bota ,ne kohen kur jetonte Shkenctari,nuk erdhi ne Rezultat
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi