Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Si Te Krijojm Server Per CS 1.6

Shko poshtë

Si Te Krijojm Server Per CS 1.6

Mesazh nga Wolfi prej Fri Jul 01, 2011 4:06 pm

By : Wolfi

Nese keni real ip,root...

Server Hlds

Instalo Counter Strike Server Windows

Përshendetje gjeta kohë t'lir edhe thash pse jo tju qes 1tutorial se si me hap Server ne Sistemin Operativ Windows

Kushtet:
Mos ja nis tutorialin nëse nuk i plotëson këto kushte:
- Windows XP , Procesori më i lartë se 1ghz and 256 ram
- Shpejtësia Internetit (shpejtësi më të madhe se 100kB/s )
- 1-2 GB Disk Hapsir

Filet që duhet Shkarkuar:
Ju duhet të shkarkoni këto file:
- HLDSUpdateTool
- Counter Strike Patch v21

Instalimi
1. Se pari ju duhet të krijoni një folder të ri me emrin HLDS. Shembull C:HLDS


2. Pastaj duhet të hapni hldsupdatetool.exe, duke klikuar
NEXT, pastaj klikon I Agree. E vendosni te Destinacioni i Serverit, klikojm browse. Në diskun C, bëjmë double-click në HLDS folder, klikojm ok. Klikojm Yes për përfundim.

3. Tash shkojm ne Start / Run / CMD

Në CMD Shënojm
Code:
cd C:HLDS
klikojm enter


4. Tash ne duhet ti marrim filet qe i nevojiten serverit. Përseri , ne comanden run , ne shkruajmë këtë kommand:
Code:
hldsupdatetool.exe -command update -game valve -dir .
Kujdes . duhet me qen nfund gjithsesi


Kjo komand merr hlds fajlet , hltv and valve game engine.
Kur Fajlet të mirren me sukses ,Në Run Komand do ju shfaqet ky tekst:
Code:
HLDS installation up to date


Counter-Strike Fajl:
Pasi të mbaroni Marrjen e Fileve të serverit, Ju duhet të merrni Counter Strike Fajlat. Ju në Comandën Run duhet të shkruani tektstin që ndodhet më posht
Code:
hldsupdatetool.exe -command update -game cstrike -dir .
Kujted . duhet me qen nfund gjithsesi


Kur Marrja e fileve do përfundoj, në run do ju shfaqet Teksti:
Code:
HLDS installation up to date


Ky Ishte Tutoriali Sa i përket Krijimit të Serverit
Tashti është rradha për Vendosjen e Patch në Server:

1.Se pari shkojm te Patchi e klikojm.
E lojm Gjuhen English edhe e klikojm OK


2.Klikojm 2her Next


3.Pastaj te Destinacioni klikojm Browse dhe e lojm në My Computer/C:/HLDS


Klikojm Install dhe Presim deri sa të perfundon Shkarkimi

Për të ndrrar Configet në server shko C:/HLDS/cstrike/server.cfg
Code:
hostname "Emri Serverit"
mp_autokick 0
mp_autocrosshair 0
mp_autoteambalance 0
mp_buytime 2
mp_consistency 1
mp_c4timer 35
mp_fadetoblack 0
mp_falldamage 0
mp_flashlight 1
mp_forcecamera 3
mp_forcechasecam 2
mp_friendlyfire 1
mp_freezetime 3
mp_fraglimit 0
mp_hostagepenalty 0
mp_limitteams 6
mp_logfile 1
mp_logmessages 1
mp_logdetail 3
mp_maxrounds 0
mp_playerid 0
mp_roundtime 3
mp_startmoney 800
mp_timelimit 35
mp_tkpunish 0
mp_winlimit 0

sv_aim 0
sv_airaccelerate 10
sv_airmove 1
sv_allowdownload 1
sv_clienttrace 1.0
sv_clipmode 0
sv_allowupload 1
sv_cheats 0
sv_gravity 800
sv_lan 1
sv_maxrate 7000
sv_maxspeed 320
sv_maxupdaterate 101
sys_ticrate 10000
decalfrequency 60
pausable 0
log on
decalfrequency 60
edgefriction 2
host_framerate 0
exec listip.cfg
exec banned.cfg
rcon_password rcon password

Për të lëshuar Serverin shko C:/HLDS/hlds.exeKjo ishte i gjithë Tutoriali im
100% by me abizz;-


Qitee Addonsi dhe Bon admina


Djem Tutoriali qe e kom bo sot osht qysh me bo Serverin me AMXMODX dmth me AMX

Se pari duheni me shkarku
addons by accept


Se pari ekstraktojm Rarin ne nje folder
Folderin addons edhe libist.gam e qesim në CSTRIKE
Nese doni me e editu Emrin e Serverit at'her shkoni nserver.cfg që ndodhet në cstrike edhe e shënoni hostname "Emri i Serverit"
Ky addons osht për Public
Nëse Doni me i ndru Configat e Serverit shkoni cstrike/addons/amxmodx/configs/amxx.cfg

Nëse doni me bo admin në server shkoni cstrike/addons/amxmodx/configs/users.ini

Këtu posht e keni Shkronjat e akseseve për admin
Code:
; Shkronjat e acceseve:
; a - Imunitet (nuk mund të kickeni/baned/slayed/slaped)
; b - Rezervim (Mund te futeni me slot kur nuk ka vend)
; c - amx_kick komand
; d - amx_ban dhe amx_unban komand
; e - amx_slay and amx_slap komand
; f - amx_map komand
; g - amx_cvar komand (nuk janë të lejuara të gjitha cvarsat)
; h - amx_cfg komand
; i - amx_chat dhe tjera chat komanda
; j - amx_vote dhe tjera vote komanda
; k - akses te sv_password cvar (nga amx_cvar komand)
; l - akses te amx_rcon komand dhe rcon_password cvar (nga amx_cvar komand)
; m - custom level A (Për Plugina)
; n - custom level B
; o - custom level C
; p - custom level D
; q - custom level E
; r - custom level F
; s - custom level G
; t - custom level H
; u - menu akses
; z - user (pa admin)

Besoj që kuptuat nga tutoriali
Qdo pytje mund kontaktoni emir_kulleri_09@hotmail.com
Ky Tortial o me [protocol 47]
Ketu i keni komandat e amX


amx_kick "emrin kon po don me kick"
amx_ban "emrin kon po don me banirat"
amx_banip "emrin kon don eme banirat me IP"
amx_unban "emrin ose IP per me ja hek banin"
amx_slay "emrin" - per me ja bo kill
amx_slap "emrin" - per me ja dridh ( shuplak )
amx_cvar sv_restart 1 - per me res
amx_map "emrin e mapit" - per me ndru mapin
amx_nick "emrin qysh e ka" "emrin qysh po don me ja bo"
amx_say "mesazhi qa podon me shkru"
amx_psay white "me fol me tbardha"
amx_tsay white "tbardha anash"
amx_csay white "tbardha ne mes"
amx_votemap map1 map2 - .psh. amx_votemap de_dust2 de_nuke de_prishtina
amx_vote "pytja qa po don me vet" "pergjigja 1" "pergjigja 2"
amx_chat "tekstin" ( me kete komand fol veq me admina tjertnuk mund ta shohin )
amx_kickmenu ( menuja per kick )
amx_banmenu ( menuja per ban )
amx_cvarmenu (menuja e CVAR )
amx_reloadadmins ( per tja bere refresh fajllit ku jon adminat nese shtoni ndonje admin )
amx_pause 1 ( per ta bere pause serverin )
amx_pause 0 ( per ta hekur pausen )
amx_off ( nese doni ta nalni AMX )
amx_on ( per ta leshuar AMX )
amx_rcon ( dergon ne server komandat permes rconit )
amxmodmenu - per paraqitjen e te gjithe menuve qe jan me amx
amx_cvar sv_password "paswwordi i srv" - per ti qitur password serverit
amx_cvar mp_freezetime 8 - per tja ndryshuar freezetime srv

Per ti par full komandat dhe acesat te cilat i keni e shenojm ne consol :
amx_help
dhe to te shihni sa acesa i keni dhe te gjitha komandat te cilat mund ti perdorni

Sheno /hp per te pare at qe te ka vra

Sheno /me per ti pare kundershtarit se sa hp ja ki jek

Sheno /rank per te pare radhitjen tuaj ne server

Sheno /top15 per ti pare 15 lojtaret qe kan me se shumti vrasje

Sheno nextmap per te pare mapen e ardhshme

Sheno timeleft per te pare kohen e mbetur

avatar
Wolfi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 13
PIKE : 43
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 30/06/2011
Mosha : 24
Vendbanimi : Irzniq

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Si Te Krijojm Server Per CS 1.6

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 01, 2011 4:10 pm

thnx wolf Very Happy
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi