Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Google paraqet vizionin e ardhmërisë së televizionit

Shko poshtë

Google paraqet vizionin e ardhmërisë së televizionit

Mesazh nga Linddt prej Tue Jun 29, 2010 6:41 am

Google paraqet vizionin e ardhmërisë së televizionit

Në ditën e dytë të konferencës Google I/O, e cila këto ditë mbahet në San Francisco të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Google ka paraqitur një projekt ambicioz të emëruar Google TV.
Me i ra më së shkurti, Google TV është platformë softuerike. Ashtu siç është Google Android softuer për telefona të mençur, Google TV do të duhej të jetë softuer për pajisje televizive i cili do të mundësoj një formë të përzierjes së internetit dhe televizionit.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Google paraqet vizionin e ardhmërisë së televizionit

Mesazh nga Linddt prej Tue Jun 29, 2010 6:41 am

avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Google paraqet vizionin e ardhmërisë së televizionit

Mesazh nga Linddt prej Tue Jun 29, 2010 6:42 am


Si do të duket kjo në praktikë? Epo, për fillim, kur të lëshoni pajisjen Google TV, do t’iu pres një fushë për kërkim, mu sikur në makinën e kërkimit të internetit të Google. Atje do të shkruani atë që doni të shihni dhe Google do ta gjej atë. Këto mund të janë kanalet standarde televizive, shërbime streaming nga interneti apo video-shërbimet siç është i popullarizuari YouTube.

Veç kësaj, Google TV do të mbështes edhe aplikacionet e ngjashme me ato në celularët me Android të cilat do të mund t’i shfrytëzoni derisa shikoni programin televiziv, derisa do të mbështetet edhe lidhja e pajisjeve televizive me telefonat e mençur.

Nga pikëpamja harduerike, bëhet fjalë për një lloj kompjuteri të vogël me ‘procesor të fuqishëm’, e në të gjithashtu do të ketë dalje për ethernet, Wi-Fi e HDMI. Nga partnerët harduerik, Google tani për tani është mbështetur nga kompania Sony, Logitech e Dish, gjersa partneriteti më interesant është ajo me kompaninë Sony e cila do të integrojë harduerin Google TV në televizorët e saj paraprakisht.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Google paraqet vizionin e ardhmërisë së televizionit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi