Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Mbipesha dhe roli i mikrobeve

Shko poshtë

Mbipesha dhe roli i mikrobeve

Mesazh nga Donaa prej Tue Jun 29, 2010 10:36 am

Mbipesha dhe roli i mikrobeve
Mikrobet jan? bashk?udh?tar?t m? t? her?sh?m t? njeriut. N? fazat e para t? evolucionit, prania e tyre n? organiz?m ka ndihmuar p?r ruajtjen e energjis? n? form? dhjami. Por shkenc?tar?t thon? se n? epok?n bashk?kohore t? ushqimeve me kalori t? lart?, k?to mikrobe duket se nuk i sjellin njeriut ndonj? t? mir?.Nj? grup shkenc?tar?sh biolog? n? Saint Luis t? Minesot?s mendojn? se mbipesha shkaktohet nga bashk?punimi midis organizmit dhe baktereve. Ata thon? se gjenet e mikrobeve jo vet?m ndikojn? n? ruajtjen e kalorive por edhe zgjedhin se cilat kalori t? ruajn? dhe mbajn? ato kalori q? depozitohen n? dhjam.

Kur njeriu ha, ai nuk ushqen vet?m veten e tij. Ai ushqen edhe bakteret e zorr?ve. Biologu Xhef Gordon thot? se bakteret n? zor? e marrin energjin? nga ushqimi yn? dhe numri i tyre n? organiz?m ?sht? 10 her? m? i madh sesa ai i qelizave.

Doktor Gordon thot? se njeriu kurr? nuk ha vet?m. Nj? komunitet i madh mikrobesh p?rfiton nga ushqimi i tij dhe nj? nga m?nyrat e bashk?-ekzistenc?s s? organizmit me mikrobet ?sht? bashk?punimi dhe shk?mbimi, n? k?t? rast shk?mbimi i vlerave ushqimore

Doktor Gordon dhe ekipi i tij pran? universitetit Uashington n? Saint Luisi kan? gjetur t? dh?na se ky bashk?punim midis mikrobeve dhe organizmit mund t? sjell? si rezultat mbipesh?n. N? studimin e tyre thuhet se tek minjt? n? laborator, prej t? cil?ve u hoq nj? grup mikrobesh t? caktuara, nuk u vun? re shenja t? dhjamosjes pavar?sisht nga lloji apo sasia e ushqimit.

Doktor Gordon thot? se minjt? pa k?to mikrobe u treguan rezistent ndaj mbipesh?s q? krijohet si rezultat i niveleve t? larta t? yndyrnave dhe sheqerit.

Shkenc?tar?t zbuluan se minjt? mbi pesh? kan? m? shum? baktere t? nj? lloji t? ve?ant?, nd?rsa minjt? n? pesh? normale kan? m? shum? baktere t? nj? lloji tjet?r. Shkenc?tar?t gjithashtu kontrolluan edhe nj? num?r njer?zish dhe nxorr?n t? nj?jtat rezultate, dhe ashtu si tek minjt?, kur analizuan gjenet e mikrobeve pan? se ato jo vet?m ndikojn? n? ruajtjen e kalorive por edhe zgjedhin se cilat kalori t? ruajn? dhe mbajn? ato kalori q? depozitohen n? dhjam.

Doktor Gordon thot? se ?sht? tep?r her?t t? thuhet n? se mbipesha shkaktohet nga ndryshimet n? mikrobet e zorr?ve apo k?to ndryshime shkaktohen nga mbipesha. Megjithat?, duke kuptuar e njohur m? mir? marr?dh?niet midis mikrobeve dhe organizmit, shkenc?tar?t ka gjasa t? thon? m? sakt? fjal?n e tyre p?r zhvillimin e m?nyrave t? reja p?r t? trajtuar mbipesh?n.
avatar
Donaa
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 67
PIKE : 104
Popullariteti Popullariteti : 8
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi