Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Trajtimi i kancerit t? prostat?s

Shko poshtë

Trajtimi i kancerit t? prostat?s

Mesazh nga Donaa prej Tue Jun 29, 2010 10:36 am

Trajtimi i kancerit t? prostat?s
N? Shtetet e Bashkuara 230 mij? vet? diagnostikohen ?do vit me kancer n? prostat dhe shum? prej tyre trajtohen me operacion ose me rrezatim. Por nj? studim i koh?ve t? fundit l? t? kuptohet se shpesh k?to lloj trajtimesh jan? t? panevoj?shme.David Alsaser kujton se si 6 vjet m? par?, n? mosh?n 53 vje?are, mjek?t i than? se ai kishte kancer n? prostat. Dhe frika q? ai ndjehu ?sht? e kuptueshme.

Trajtimet me operacion apo rrezatim mund t? sjellin pasoja an?sore afatgjate, p?rfshi impotenc?n dhe moskontrollin e urinimit. P?rderisa tumori n? prostatin e tij rritej shum? ngadal?, David vendosi t? mos i n?nshtrohej ndonj? trajtimi mjek?sor. Ai mendonte se kishte t? ngjar? q? tumori t? mos rritej, por n?se po, at?here ai mund t? k?rkonte trajtim me operacion ose rrezatim.

Sipas studimit, 38 p?rqind e burrave t? diagnostikuar me kancer n? prostat ishin kandidat? t? mundsh?m p?r t? mos iu n?nshtruar operimit ose trajtimit me reze. Megjithat? shum? prej tyre kishin gjasa t? p?rfundonin n? sall?n e operimit.

Doktor Xhon Vei pran? departamentit t? sh?ndet?sis? n? Mi?igan thot? se shumica mendojn? se po t? kesh kancer do t? vdes?sh, por e v?rteta ?sht? se nj? num?r i madh pacient?sh me kancer n? prostat nuk vdesin nga kjo s?mundje.

Ndoshta problemi m? i madh p?r k?ta t? s?mur? ?sht? se asnj? lloj analize nuk mund t? parashikoj? n?se kanceri q? sot ?sht? i shkall?s s? rrezikut t? ul?t, nes?r nuk do t? shnd?rrohet n? rrezik t? lart?. P?r k?t? arsye, David Alsaser kryen analiza ?do tre muaj dhe biopsi t? prostat?s nj? her? n? 6 muaj p?r t? ndjekur shkall?n e zhvillimit t? tumorit.

Mbajtja e nj? q?ndrimi prit?s p?r trajtimin e kancerit t? prostatit ?sht? nj? vendim i v?shtir? e personal p?r ?do njeri, por p?r disa si David Alsaser, ?sht? m? mir? t?a pres?sh rrezikun sesa t? shkosh vet tek ai.
avatar
Donaa
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 67
PIKE : 104
Popullariteti Popullariteti : 8
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi