Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ushqimet për zemër të shëndoshë

Shko poshtë

Ushqimet për zemër të shëndoshë

Mesazh nga Donaa prej Tue Jun 29, 2010 10:43 am

Rreth 60 vullnetarë me profil të papërshtatshëm të yndyrave në gjak, brenda një viti kanë ndjekur një dietë të veçantë ushqimore.
Ata kanë konsumuar ushqime të pasura me fitosterole (1 g/1000 kcal), sojë (23 g proteina të sojës/1000 kcal), fibra të tretur ushqyes (10 g/1000 kcal) dhe bajame (23 g/1000 kcal).

Ushqimet e lartëshënuara janë zgjedhur për shkak të ndikimit të tyre pozitiv në eliminimin e lipoideve të dëmshme në gjak.

Rezultatet pas një viti kanë treguar se niveli i yndyrave është zvogëluar, ndërsa njëkohësisht është zvogëluar edhe shtypja e gjakut, që do të thotë se rreziku për sëmundje kardiovaskulare në fund të studimit ka qenë shumë më i vogël.
avatar
Donaa
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 67
PIKE : 104
Popullariteti Popullariteti : 8
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi