Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Disa informacione historike reth Matematikes

Shko poshtë

Disa informacione historike reth Matematikes

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jun 29, 2010 2:14 pm

Nje leksion i mbajtur ne Clay Mathematics Institute Millennium Meeting, Maj 24-25, 2000, i gjate rreth 60 minuta.

Tema kryesore e ketij fjalimi eshte te tregoje se te gjitha fushat e matematikes jane te lidhura me njera tjetren. Keshtu Gowers merr nje mimister financash hipotetik, qe do te prese fondet per ato pjese te matematikes qe nuk krijojne ne menyre direkte perfitim ekonomik. Duke treguar lidhjet midis fushave te ndryshme, matematicieni ”verteton” se si demtimi i nje fushe te matematikes do te sillte pasoja ne te gjithe shkencen.

Tema e dyte e fjalimit te tij te tij eshte matematika si nje nga kolonat mbeshtetese te civilizimit njerezor. Ai gjithashtu permend shume here principin e bukurise matematikore, duke dhene shembuj se si ai e perkufizon ate.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Disa informacione historike reth Matematikes

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jun 29, 2010 2:14 pm

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Disa informacione historike reth Matematikes

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jun 29, 2010 2:15 pm

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Disa informacione historike reth Matematikes

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi