Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

A eshte zero-ja numer???

Shko poshtë

A eshte zero-ja numer???

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jun 29, 2010 2:28 pm

A eshte zero-ja numer???
Si mendoni?? C'fare eshte zero? Eshte nje numer? Si mund te quhet nje numer.. dhe asgje te jet nje numer? Zero eshte asgje apo eshte dicka?

Pse 0! = 1 ?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A eshte zero-ja numer???

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jun 29, 2010 2:28 pm

zero duhet te jet nje koncept i pergjithshem se sa nje numer!

me sakt pyetja mund te jet:
cfar quajm numer?
njesi matese te sasis!
lind pyetja:
kur nuk ka sasi mund te masim gje?


e thjeshtova apo e nderlikova???
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A eshte zero-ja numer???

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jun 29, 2010 2:28 pm

Sigurisht qe eshte numer. Madje eshte numer i privilegjuar ashtu sic " 1-shi" , " pi- Pigreku" dhe " e-ja e Neperit " .

Zero-ja si numer eshte shpikur nga Matematikanet Indian. Arabet e moren kete sistem numerik bashke me zeron ne indi dhe duke pushtuar evropen ne mesjet, e perhapen. Prandaj sot gabimisht nje pjese e madhe e njerzve mendojne se sistemi numerik qe perdorim dhe " 0-ja" jan numra arab.
Matematikani i pare Indian qe e ka studjuar zeron quhet Brahmagupta gjate vitit 628.

Eshte numer cift si shkruajti Nastradini.
0!=1 eshte perkufizim i faktorialitetit, rasti baze per te ndaluar rikursivitetin. Pra nuk ka lidhje shume me Zeron si numer, por thjesht duhet per te llogaritur faktorialin e nje numri.

Kush ka pyetje te tjera, jan te mirepritura.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A eshte zero-ja numer???

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jun 29, 2010 2:29 pm

si e quajne trenistin fier-vlor?

0 - eshte numer qe ndan numrin negativ nga ai pozitivv ne sistem/

zero eshte numer i plote. por dini si quhen numrat qe kan simbolet + - ?

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A eshte zero-ja numer???

Mesazh nga arlind prej Mon Feb 21, 2011 5:46 pm

Zero eshte nr. edhe ate i rendesishem sepse perdoret edhe ne numra dyshifror psh. 10
20 ... ose edhe 3 -4 shifror .... 100 200 1000 etj;....
avatar
arlind
Antar
Antar

Numri i postimeve : 4
PIKE : 4
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 21/02/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A eshte zero-ja numer???

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi