Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Paradoksi Genjeshtarit

Shko poshtë

Paradoksi Genjeshtarit

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jun 29, 2010 2:51 pm

Paradoksi Genjeshtarit

Midis gjithe paradokseve shquhet " Paradoksi Genjeshtarit " i cili propozohet ne shume versione te ndryshme.

Njera nder versionet eshte ajo e Kretezit Epimenid qe tha: " Te gjithe Kretezet jane genjeshtare "

Si mund ta marim vesh nese thote te verteten apo jo Epimenidi?. Si ta maresh per te vertete apo per genjeshter thenien e tije bje direkt ne kontradikt dhe s'mund ta marresh vesh asnjehere nese thote te verteten apo genjen.

(p.s nje version tjeter i ketije paradoksi eshte ky; Nje genjeshtar thote: " Une genjej! " . Nga ketu nuk mund te kuptosh kurre nese po genjen apo jo)
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Paradoksi Genjeshtarit

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jun 29, 2010 2:52 pm

shume te bukura keto, luksor, aq me teper kur kerkon ti lidhesh me matematiken, por do te them nje gje. aty jane pa u llogaritur variablat! jane marre te gjitha te dhenat pa variabla, dhe kudo ka variabla ne jeten e perditeshme.
ne rastin e pare.
nese eshte e vertete ateher nuk ka variabla.
nese nuk eshte nje variabel mund te jet gjaknxehtesia, ose zilia, apo nje emocion. dhe emocionet jane gjtihmon variabla te pavarur, madje shume variabla te tjere varen nga ata, ne jete qe nuk eshte marre parasysh
ne rastin e dyte egziston mundesia qe ai te jete nen presion, apo te jete tip ironiku etj...
ka nje pafundesi variablash qe jane te pavarur nga llogjika dhe te varura nga emocionet, e di ti qe disa veprime kryhen ne varesi te llogjikes dhe disa ne varesi te emocioneve... normale qe e di ishte gati pyetje retorike...
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi