Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Akili dhe Breshka - Paradoksi Zenonit ( babai paradokseve)

Shko poshtë

Akili dhe Breshka - Paradoksi Zenonit ( babai paradokseve)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jun 29, 2010 2:52 pm

Akili dhe Breshka - Paradoksi Zenonit ( babai paradokseve)
Historikisht paradokset me famoze jane ato te Zenonit nga Elea, i cili ka jetuar ne shekullin V para lindjes se krishtit. Nder tyre me famozi eshte paradoksi Akilit dhe Breshkes.

Paradoksi: " Akili nuk do ta arrije kurre breshken "

Akili vrapon me nje shpejtesi 10 here me te madhe se ajo e Breshkes, e cila eshte nisur me nje avantazh prej 100 metrash dhe ndodhet ne piken T0.

Ne momentin qe Akili do te arrije ne piken T0 ku ndodhet Breshka kjo e fundit do te jete spostuar ne piken T1 ( pak me large), sapo Akili te arrije piken T1 Breshka do te jete spostuar ne Piken T2 ( pak fare me large) dhe keshtu me radhe ne pafundesi...., si konkluzion Zenoni nxjer qe: Akili s'ka per ta arritur kurre Breshken.-Kuptohet qe eshte e vertete e kunderta, mjafton nje ekuacion i grades se pare dhe e gjen piken ku Akili do ta parakaloje Breshken, gjithashtu kjo gje dihet qe nuk eshte e vertete nga realiteti i vezhguar.

Veshtiresia qendron tek zgjidhja me menyren se si Zenoni e ka shtruar problemin, te thyesh ate konkluzion.. Duke ndjekur llogjiken e propozuar nga Zenoni kemi nje shume te pafundme:

100 +10 +1 + 0.1 + 0.01 +0.001 + ..................= 111.111111.................... ( ne infinit)

Ky problem eshte zgjidhur me zhvillimin e matematikes infinitezimale ne shekullin e XVII ( 2200 vjete me vone). Bertrand Russell shkruan: " Nese Akili do te arrije ndonjehere Breshken kjo do te ndodhi pas nje numer infinit momentesh nga nisja e tije". Kjo eshte absolutisht e vertete, por ajo qe nuk eshte e vertete eshte qe numer infinit momentesh jep si shume nje kohe infinite ( te pafundme), nga kjo nuk mund te nxiret si konkluzion qe Akili s'do ta arrije kurre breshken.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi