Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Numrat Natyral

Shko poshtë

Numrat Natyral

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jun 29, 2010 2:59 pm

Numrat Natyral
Numra natyral? jan? numra t? plot? si 1,2,3 ... dhe p?r k?ta numra vlen? rregulla "vjen drejt?p?rdrejt pas" nd?r k?ta numra nuk llogaritet numri zero. Me fjal? t? tjera gjith? numrat e plot? pozitiv? ose n? formul? duket k?shtu:

Matematikan?t t? cil?t kan? punuar n? p?rkufizimin e numrave natyral ?sht? i njohur G. Peano (1858-1931) i cili m? 1899 aksiomatizoi aritmetik?n e numrave real?.
P?rkufizimi i numrave natyral? n? matematik?:
Numrat natyral? quhen elementet e ?do bashk?sie jo t? zbraz?t N n? t? cilen ?sht? p?rcaktuar relacioni "vjen drejt?p?rdrejt pas" q? plot?son k?to aksioma.

Aksiomat e Peanos
• 1.1 Aksioma - Ekziston numri natyral i cili nuk vjen drejtpërdrejt pas asnjë numri natyral,

• 1.2 Aksioma - Për secilin numër natyral , ekiston vetëm një numër natyral që vjenë drejtpërdrejt pas tij,

• 1.3 Aksioma - Secili numër natyral vjen drejtpërdrejt pas jo më shumë se një numri natyral ,

• 1.4 Aksioma e induksionit - Cilado bashkësi e numrave natyralë që ka këto veti:
(a) dhe (b)
përmban të gjithë numrat natyralë,
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi