Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Femijet kane aftesi te lindura (kuriozitet)

Shko poshtë

Femijet kane aftesi te lindura (kuriozitet)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jun 29, 2010 3:01 pm

Femijet kane aftesi te lindura (kuriozitet)

Femijet kane aftesi te lindura (kuriozitet)

Femijet, te cilet kurre nuk kane mesuar per mbledhjen apo zbritjen, mund te zgjidhin probleme matematikore me numra dyshifrore, thone shkencetaret. Hulumtuesit nga University of Nottingham me homologet e tyre nga Harvardi, kane botuar nje artikull ne revisten shkencore “Nature” ku thone se puna e tyre ofron nje pikepamje te re per aftesite e lindura te femijeve per te zgjidhur probleme matematikore, mes moshes 5 dhe 6 vjece.

Ne kete eksperiment eshte konstatuar se femijet te cilet dine emrat e numrave dhe sistemin arab te numrave, ne shumicen e rasteve, pa dyshime te medha mund te zgjidhin probleme matematikore, perfshire ketu edhe numrat dyshifrore.Si shembull, femijet te cilet kurre nuk kane mesuar mbledhjen apo zbritjen, jane te sigurt, mesatarisht deri ne 65 per qind. Shkencetaret kane thene se kane mbetur te mahnitur nga keto rezultate sepse, ne esence, ata kishin pritur nje rezultat krejt te kundert.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi