Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

H1N1 – Masa paraprake kunder gripit

Shko poshtë

H1N1 – Masa paraprake kunder gripit

Mesazh nga No.i.d prej Tue Jun 29, 2010 3:56 pmH1N1 – Masa paraprake kunder gripit
« : Dhjetor 17, 2009, 01:13:29 MD »
Pergjigju me citim
H1N1 – Masa paraprake kunder gripit A (H1N1)

Portat kryesore per hyrje jane hundet dhe goja/gryka. Ne pandemine e ketij lloji, eshte gati e pamundshme te evitohet kontakti me H1N1, perkunder te gjitha masave parandaluese. Kontakti me H1N1 nuk eshte gjithaq problem sa eshte perhapja e tij.
Derisa jeni ende te shendoshe dhe nuk keni kurrfare simptomash te infeksionit me H1N1, me qellim te prevenimit te perhapjes, lehtesimit te simptomave dhe zhvillimit te infeksioneve sekondare, disa masa te thjeshta, te cilat nuk jane theksuar sa duhet ne komunikatat zyrtare, mund te ndermerren (ne vedn se te perqendroheni ne ate se si te mberrini deri te Tamiflu):

1. Larja e shpeshte e duareve (eshte theksuar mire ne te gjitha komunikatat zyrtare).

2. Metoda "Largoni duart nga fytyra". Ti beni balle te gjitha orvatjeve te prekjes se pjeseve te fytyres (pervec nese doni te hani, te laheni ose te jepni flakareshe).

3. *Dy here ne dite shperlani grykne me uje te njelmet. *H1N1 i duhet 2-3 dite mbas infeksionit fillestar ne gryke/zgavrat e hundes qe te shumohet dhe te tregoje simptomat karakteristike. Shperlarja e thjeshte parandalon perhapjen. Ne njefare menyre, shperlarja me uje te njelmet ka efekt te njejte ne personin e shendoshe, sikurse Tamiflu ne personin e infektuar. Mos nencmoni kete metode preventive te thjeshte, te fuqishme dhe jo te shtrejte.

4. Ngjashem me 3 keshillat e mesiperme, *pastroni hundet tuaja se paku nje here ne dite cdo dite me uje te ngrohte te njelmet. *fryrja e forte e hundes nje here ne dite dhe fshirja e thelle e zgavres se hundes me vate te lagur me uje te njelmet eshte shume efikase per uljen e popullacionit te viruseve.*
5. *Forconi imunitetin tuaj natyror me ushqim i cili eshte i pasur me vitamine C (grejpfruti permban me se shumti vitamine C, citruse tjera, molla). *Nese keni shtesa ne forme te tabletave me vitamine C, verifikoni nese ato kane edhe zink, per te theksuar absorbimin.

6. *Pini sa me shume lengje te nxehta (caj, kafe dhe te tjera) *Pijet dmth. lengjet e nxehta kane efekt te njejte sikurse shperlarja, vetem ne drejtim te kundert. Ato shperlajne viruset e shumuara nga gryka ne lukth, ku ato nuk mund te mbijetojne, te shumohen ose te bejne dem.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi