Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Shkaktar i mbipesh?s, ushqimi me kalori t? lart?

Shko poshtë

Shkaktar i mbipesh?s, ushqimi me kalori t? lart?

Mesazh nga No.i.d prej Tue Jun 29, 2010 4:01 pm

Shkaktar i mbipesh?s, ushqimi me kalori t? lart?
Dihet se shum? amerikan? sot vuajn? nga mbipesha e tep?rt dhe sipas eksert?ve, nj? nga arsyet ?sht? se shum? restorante ofrojn? ushqime me kalori t? lart?.Statistikat tregojn? se ushqimi i restoranteve p?rmban m? shum? kalori se sa mendohet. N? nj? restorant t? ?ikagos, k?ta klient? as q? e din? se sa kalori p?rmban pica q? han?. Nj?ri thot? 800 kalori tjetri 600. N? fakt nj? pic? e zakon?shme p?rmban 2060 kalori ose nj?soj sa 19 akullore.

Madje edhe disa ushqime q? mendohet t? jen? t? jen? deri diku t? sh?ndet?shme, si p?r shembull pasti?e me brokolli, apo mish pule me djath?, vet?m nj? racion i till? p?rmban 2000 kalori, po aq kalori sa ndodhen n? dy biftek? t? shoq?ruar me dy patate t? pjekura dhe dy sallata.

N? disa restorante t? ?ikagos ofrohen 30 lloj ushqimesh me kalori t? ul?t. Nd?rsa n? ndonj? restorant t? thon? se p?rmbajtja e kalorive n? ushqimet q? sh?rbehen nuk ?sht? di?ka e fsheht?. Lista me t? dh?nat mbi sasin? e kalorive vendosen tani n? hyrje t? restorantit.

Por Qendra p?r Shkenc? n? Interes t? Publikut k?rkon q? klient?t t? njihen me rrezikun apo pasojat e ushqimeve me kalori t? lart?.Xhein Hurli e k?saj q?ndre thot? se etiketat me t? dh?na rreth sasis? s? kalorive n? ushqimin e restoranteve duhet t? jet? t? duk?shme e t? sakta nj?soj si ato n? etiketat q? p?rdorin dyqanet ushqimeve, si dhe t? pasqyrohen n? menut? e ushqimeve krahas ?mimit t? tyre. Ky grup po k?rkon me k?mb?ngulje q? qeverit? e shteteve dhe ajo federale t? vendosin rregulla q? pasqyrimi i sasis? s? kalorive n? ushqime t? b?het i detyruesh?m p?r ?do restorant.

avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi