Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Betimi i Hipokratit

Shko poshtë

Betimi i Hipokratit

Mesazh nga No.i.d prej Tue Jun 29, 2010 4:05 pm

BETIMI MJEKSOR I GJENEVES


Në çastin kur po inkuadrohem në radhët e anëtarëve të profesionit mjekësor, solemnisht betohem se do ta vë jetën time në shërbim të humanitetit. Obligimet e mia do ti kryej me ndërgjegje dhe dinjitet. Kujdesi im më i rëndësishëm do të jetë shëndeti i pacientit tim. Do t’i ruaj fshehtësitë e atij që më besohet. Me të gjitha fuqitë e mia do ta mbaj nderin dhe traditat bujare të profesionit mjekësor. Kolegët do t’i kem vëllezër. Në kryerjen e obligimeve ndaj të sëmurit nuk do të ndikojë në mua përkatësia e tij fetare, kombëtare, raciale, politike apo e klasës. Jetën e njeriut do ta nderoj që nga ngjizja. Nën kurrfarë detyrimi nuk do të lejoj që dituria ime e medicinës të shfrytëzohet në kundërshtim me ligjet e humanitetit. Për këtë betohem solemnisht dhe lirisht, duke u mbështetur në nderin tim.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi