Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Duhani

Shko poshtë

Duhani

Mesazh nga No.i.d prej Tue Jun 29, 2010 4:18 pm

Me lejoni te shpjegoj pak efektin dhe rolin qe luan duhani dhe perberesit e tij kryesore tek njeriu.
Sic e dini, Nicotina eshte perberesi kryesot i duhanit. Varesia ndaj nikotines eshte e llojeve te ndryshme, qe lidhet direkt me kushtet psikologjike te qenjes njerezore. Truri i njeriut eshte shume i ndjeshen ndaj Nicotines dhe duhani eshte nje nga percuesit kryesor te Nicotines ne tru.
Nje pires duhani i rregullt qe mund te "thithe" cigaren te pakten 10 here, dhe qe pi perafersisht 1-1 1/2 (qe eshte baraz me 30 cigare ne dite) i dergon trurit rreth 300 doza nikotine ne dite. Nkotina hyne ne klasen e drogave te quajtura psikoaktive, qe tek disa kategori njerezish mund te jete me varese sesa heroina. Sikurse edhe Kokaina dhe heroina edhe nikotina shkakton crregullime ne perberjen kimike te trurit.

Tani do te them dicka ne lidhje me lenjen e duhanit qe per shumicen e atyre qe e pine duket si nje gje e pamundur per tu realizuar. Por me deshire dhe vullnet te paster eshte nje dicka qe mund te arrihet me sukses.

Varesia ndaj Nikotines eshte shume e madhe. Dhe vendimi per te lene duhanin eshte nje vendim i rendesishem aq sa eshte nje gje shume e veshtire per tu realizuar. Disa njerez e provojne 2-3 here apo edhe me shume derisa arrijne qe perfundimisht ta lene duhanin.


Me poshte po rendis disa nga arsyet se pse duhet ta leni duhanin.

Lenja e duhanit mund te rezultoje si nje nga vendimet me te rendesishme te jetes suaj.
Nqse e leni duhanin:

*Do te jetosh me gjate dhe me mire, dmth do te kesh nje jete me pa probleme shendetsore.
*Lenja e duhanit do te zvogeloje ne maksimum rrezikun e nje ataku zemra, apo edhe kanceri.
*Nqse jeni grua shtatezene, lenja e duhanit do te rrise probabilitetin e te pasurit se nje femije te shendetshem.
*Njerezit me te cilet bashkejetoni, kryesisht femijet, do te jene shume me te shendetshme ne nje ambjent qe nuk pihet duhani.
*Gjithashtu do te kete nje ndikim edhe ne anen ekonomike.


Pese Hapat qe duhen Ndermarre per te realizuar lenjen e duhanit.

Studimet e deritanishme kane konstatuar qe nqse ndermerren keta hapa ne nje menyre te rregullt dhe aktive, do te behet e mundur lenja e duhanit dhe varesise ndaj Nikotines. Probabiliteti per nje rezultat pozitiv eshte ne rastet kur keto hapa ndermerren sebashku dhe te kombinuar me njeri-tjetrin.

1. Pergatitja morale
2. Gjej mbeshtetje, e cila duhet te jete patjeter morale dhe ne nje shkalle super te larte.
3. Mesohu me nje sjellje tjeter te vetvetes
4. Merr ilacet e dhena qe mund te te ndihmojne ne lenjen e duhanit.
5. Gjithashtu pergatite veten per situata te veshtira .
. Duhet qe patjeter ti caktosh vetes nje date ne te cilen do te fillosh perpjekjet e para per te lene duhanin. Duhet qe te hedhesh te gjitha cigaret qe ke ne shtepi apo edhe vendin e pune.
Mos te lejo qe te pihet duhat ne ambjentin ku ti jeton apo punon, dhe nqse kjo eshte e pamundur mundohu qe te rrish larg ambjenteve te tilla temptuese.
Kurajoja eshte gjithashtu nje nder faktoret kryesore ne lenjen e duhanit. Duhet qe te kesh mbeshtetjen maksimale te njerezve qe te rrethojne ne jeten e perditshme.
Mundohu qe ta mbash mendjen te zene me gjera te tjera, qofshin keto bisede me dike, nje shetitje, apo edhe te merresh me nje pune tjeter ne menyre qe te te mbaj mendjen larg duhanit.
Ne fillimet e kesaj perpjekjeje duhet qe te mundohesh te ndryshosh menyren se si ke punuar me pare, si e ke bere gjerat ne menyre qe mendja te jete larg duhanit.Dy javet e para jane shume te veshtire qe te mesohesh me nje rutine tjeter te berjes se gjerava.
Mundohu ta mbash veten te preokupuar me gjera te ndryshme.
Mundohu te konsumosh sa me teper lengje dhe fruta.
Duhet qe patjeter te jesh i rregullt ne marrjen e ilaceve ndihmese per lenjen e duhanit si:

*Bupropion SR--Mund te merret me recete nga doktori.
*Cimcakiz me permbajtje Nikotine--Mund te merret pa recete
*Inhalues nikotine--Mund te merret me recete
*Nje perbere Nikotinik qe mund te merret me ane te hundes dhe qe merrert me recete.


Nje nder pengesat kryesore qe mund te hasen gjate procesit te lenjes se duhanit kane te bejne me situata te veshtira ne rruge e siper.

Gjate procesit se lenjes se duhat, perdorimi i cdo lloj alkooholi eshte rreptesisht i ndaluar, ngaqe mund te ule probabilitetin e suksesit se lenjes se duhanit.
Duhet qe te evitohen kontaktet me njerezit qe jane konsumues te rregullt te duhanit.
Gjate procesit te lenjes se duhanit do te vini re si ndryshime fiziologjike ashtu edhe fizike, si shtim ne peshe etj. Duhet ndjekur me kujdes nje diete e shendetshme dhe aktive.
Ne situata te tilla mund te shkohet deri ne gjendje stresi dhe depresioni si reluzulta e shkeputjes se varesise ndaj Nikotines.


Disa kategori njerezish jane te keshilluar qe ne menyre te menjehershme te arrijne ne lenjen e zakonit te pirjes se duhanit, perdorimi i te cilit mund te coje ne perkeqesim te kushteve fizike dhe fiziologjike.
Ne keto kategori qe duhet patjeter ta lene duhanin bien:
*Grate shatezena apo nenat e reja (ato qe sapo kane lindur nje femije) gje e cila i ndihmon ato qe te kene nje shtatezani te shendetshme dhe pa probleme dhe qe siguron nje mbarevajtje te mire te shendetit te bebes dhe vete nenes.
*Ata te cilet shtruar ne spital per nje patollogji, gje qe shpie ne ulje te numrit te problemeve shendetsore si dhe nje sherim me te hershem dhe me te plote.
*Pacientet te cilet kane kaluar nje atak zemre, qe shpie ne ulje te rrezikshmerise se nje ataku tjeter kardiak.
* Te gjithe ata qe kane kaluar apo edhe kane kancer te mushkerive, kokes, apo edhe te qafes.
* Prinderit qe bashkejetojne me femije te vegjel, ngaqe inhalimi sekondar i tymit te duhanit eshte po aq i demshem per shendetin e njeriut sa edhe pirja direkte e duhanit.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Duhani

Mesazh nga No.i.d prej Tue Jun 29, 2010 4:19 pm

e gjithe e dime se duhani eshte teper i demshem per shendetin, madje ai shpie deri ne vdekje. Kjo eshte vertetuar me se miri nga studimet shkencore dhe statistikat e nxjerra. Ne shtetet e perparuara gjenden shoqata te panumerta te cilat merren me organizimin e luftes kunder duhanit dhe ne ngritjen e vetedijes se njerezve per demin e tij. Konsiderohet se ne bote ka mbi 1 miliard e 500 milione pires duhani dhe raporti i vdekjeve te atyre qe pine duhan, kundrejt atyre qe nuk pine eshte 10 here me i madh. Aftesia e thithjes se oksigjenit te njerezit qe pine duhan, pakesohet ne raportin 1/6 ose 1/3 (13-33% me pak oksigjen ne trup), kjo ne radhe te pare demton trurin dhe zemren;- Ne 90% te rasteve, bllokimi i gjakut ne damare vjen si pasoje e pirjes se duhanit;- Grate plaken 15 vjet me pare ne krahasim me ato qe nuk pine duhan;- Pirja e nje cigareje shkaterron rreth 2.5 miligram vitamin C ne trupin e njeriut, kur dihet se kjo vitamine ka rol kryesor ne imunitetin e organizmit
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Duhani

Mesazh nga No.i.d prej Tue Jun 29, 2010 4:19 pm

Dobitë nga lënia e duhanit

8 Nëntor, 2009

Që në 20 minutat e para të ndërprerjes së pirjes së duhanit, organizmi i njeriut fillon t’i kthehet gjendjes normale. Zemra është më mirë që në 24 orët e para, mbaresat nervore pas 48 orësh, ndërsa mushkëritë pas disa muajsh.
Pas 20 minutash shtypja e gjakut dhe pulsi bien në vlera normale, temperatura e duarve dhe këmbëve ngrihet në vlerat normale.
Pas 8 orësh përqendrimi i monoksidit të karbonit në gjak bie dhe i afrohet normales, përqendrimi i oksigjenit në gjak rritet deri në vlerën e duhur.
Pas 24 orësh zvogëlohet rreziku nga infarkti i zemrës.
Pas 48 orësh mbaresat nervore fillojnë të ripërtërihen, përmirësohet ndjenja e nuhatjes dhe shijes, të ecurit është më i lehtë.
Pas 2 javësh deri në 3 muaj përmirësohet qarkullimi i gjakut, rritet kapaciteti i mushkërive deri në 30%.
Pas një deri në nëntë muaj zvogëlohet numri i kollitjeve, tendosja e sinuseve, lodhja dhe frymëmarrja e shpejtuar, rigjenerohen qelizat e mushkërive.
Pas një viti rreziku nga sëmundjet koronare kardiovaskulare është 50% më e ulët sesa te duhanpirësit.
Tani, vendosni vetë, cigarja apo shëndeti – çfarë ka më shumë rëndësi për ju?
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Duhani

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi