Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Infeksionet Bakteriale: Stafilokoku

Shko poshtë

Infeksionet Bakteriale: Stafilokoku

Mesazh nga No.i.d prej Tue Jun 29, 2010 4:22 pm

Infeksionet bakteriale.
Meqenese kohet e fundit ky lloj infeksioni u be shume problematik, ja vlen te them dy fjale rreth tije.

Keto lloj infeksionesh shkaktohen nga nje grup bakteriesh te quajtur "Stafilokoke." Ekzistojne disa variacione te ketij bakteri. Nder me te perhapurit dhe me te shpeshtit eshte i ashtequajturi Stafilokoku aureus. Meqenes ekziston ne forma te ndryshme, edhe infeksionet qe shkakton jane te shumellojshme.Infeksionet nga stafilokoku, zakonisht ndikojme dhe ndodhim ne lekure, por mund te shkaktojne crregullime te brendshme shume serioze. Keto lloj bakteriesh ne shumicen e rasteve jane te pademshme, derisa ngjiten ndjeshem me njera-tjetren ne lekure, gje qe ju ben te mundur deportimin nepermjet lekures te cilen e shkaterrojne duke hyre ne brendesi. Sipas studimeve te bera, llogaritet qe deri ne 30 % e njerezve ta kene prezent ne lekuren e tyre kete bakterie dhe qe nuk ju shkakton asnje lloj infeksioni. Nje pjese e njerezve e kane ate te pranishem ne pjese te ndryshme te trupit te tyre, si ne hunde, ne goje, ne gryke (gurmaz, fyt,) ne gjokse (te femrat) ne organet gjenitale, si dhe ne traktin e siperm respirator (te frymemarrjes.)
Si rezultat i penetrimit te lekures dhe futjes ne brendesi te organizmit, ky lloj bakteri ka aftesi qe te thyeje te gjithe mekanizmat mbrojtes te organizmit dhe te shkaktoje infeksione te ndryshme si:

a) Rrenja e flokut mbushet me qelb dhe infektohet
b) Absese (zenje qelbi nen lekure kur pucrra te vogla formohen)
c) Infeksion siper qepallave te syrit
d) Celulit (infeksion i lekures dhe i indeve te tjera nen lekure)

Kur bakteri deporton ne gjak mund te shkaktoje semundje vdekjeprurese si psh:

1) Shok septik dhe dhimbje te kockave
2) Osteomeliti (infeksion i palces)
3)Meningjit (Infeksione te inderve qe rrethojne trurin dhe shtyllen kurrizore)
4) Pneumonia (infeksion i mushkerive)
5) Endokardit ( infeksion i endokardit -shtreses mbeshtjellse te zemres)

Ka raste kur keto bakteria prodhojme lende helmuese, zakonisht kur merrem nepermjet ushqimeve te skaduara, dhe mund te shkaktojne infeksione te brendshme shume serioze. Ky lloj helmimi mund te coje deri ne gjendje shoku dhe vdekje.

SYMPTOMAT

Nder me te shpeshtat jane :
a) Dhimbje ose enjtje ne nje zone ku mund te kete nje "prerje" te dukshme. Kjo ndodh zakonisht te femijet e vegjel
b) Enjtje te nyjeve limfatike ne qafe, sqetulla dhe afer prane organeve gjenitale.
c) Helmimi nga ushqime te infektuara me stafilokok qe mund te shkaktoje te vjella te shumta dhe diarra,ne nje periudhe 2-6 ore pas konsumimit te ushqimit te ifnfektuar. Keto lloj simptomash, njekohesisht kane nje jetegjatesi shume te vogel.


SHKAQET

Kjo lloj bakterie mund te perhapet lehtesisht nepermjet ajrit, nga kontakti me personin e prekur, apo edhe nga vende te kontaminuara.
Keto bakterie futen ne brendesi te organizmit kryesisht nepermjet nje folikuli floku te infektuar apo nga gjendrat e djerses, ose kur nje siperfaqe e lekures eshte demtuar si rezultat djegjeje apo shpimi nga insektet.

Personat qe jane me ne rrezik qe te preken nga keto lloj infeksionesh bakteriale jane:

- Foshnjat e sapolindura
- Grate ne periudhen e laktacionit (te ushqyerjes me qumeshtin e gjirit te femijes)
- Personat qe kane nje sistem imun te dobesuar nga trajtimet me rreze ultra
- Personat qe i neshtrohen kimoterapise si rezultat i kurimit ndaj kancereve te ndryshme.
- Personat qe sapo kane kryer precedura kirurgjikale
- Personat me semundje te lekures si dermatitis apo me kancere te ndryshme te lekures
- Personat me diabet apo semundje te mushkerive
- Dhe perdoruesit e drogave me ane intravenoze (te shiringave)

DIAGNOSTIKIMI

Ne shumicen e rasteve, keto lloj infeksionesh bakteriale diagnostikohen mbi bazen e shenjave qe shfaqin. Zakonisht duhet te merret nje kulture gjaku apo lengjesh te tjera ne zonen e infektuar per te percaktuar nese bakteria eshte e pranishme apo jo
Nqse infeksioni nuk eshte siperfaqesor, atehere duhet te kryhen procedura te tjera sic jane radiografi apo sic njihet ketu me emrin X-ray, per te percaktuar vendndodhjen e bakterit dhe seriozitetin e tije.

KURIMI

Kurimi i ketyre infeksioneve kerkon regjim te rrepte me antibiotik. Lloji dhe sasia e antibiotikut qe duhet dhene varet nga vendi dhe severiteti i infeksionit, meqenese shume infeksione te tilla jane imune ndaj shume antibiotikeve.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi