Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Dhunimi...

Shko poshtë

Dhunimi...

Mesazh nga No.i.d prej Wed Jun 30, 2010 9:47 am

Asnje akt, veprim nuk shkakton me shumë terbim sesa dhunimi. Dhunimi është veprim antisocial qe shkakton akt seksual kunder deshires se saj. Dhunimi qe behet me një të mitur ky dhunim antiligjor kupton aktin seksual të një mashkulli me një të mitur. Sipas ligjit një akt seksual i një vajze nen moshen 18 vjeqare nuk është akt i papergjegjshem, është e papranueshme nga ligji, edhe perkunder deshires se vajzes ky quhet dhunim, andaj duhet të lajmerohet ne polici.
Fjala kryesore me dhunim sadist,me rastin e kti dhunimi ka shkaktu dhune fizike, kercenim. NE qastin e dhunimit sadis, ai mund ti shkaktoj femres dhune psikike dhe fizike.
Sipas DSM4( depresioni
Dhunimi konsiderohet edhe akt i mashkullit kunder femres, Mosha dhe pamja e jashtme për dhunuesin nuk është ,me rendesi, ai zgjedh, ka qe ka dhunuar beben 1vjeqare deri ne moshen 80vjeqare. Nga kjo egziston pasoja nga ky akt makaber ( psikike, fizike ). Akti i dhunes është i organizuar, i planifikuar nuk është spontan.
FEmra kur gjendet ne një situat të till ndihet e poshteruar e frikesuar, ka djenja fajit, mendon mu hakmarr, ka perjetime tmerrshme të nates.

pasojat të një akti të dhunimit :

1. Ka Fobi prej vendeve të fshehura, të errreta
2. Depresioni
3. Ankth
4. Ide të vetvrasjes

Dhunuesi mund të ket disa tipare të sadistit por ka dallim se sadisti shkon me femer të njohur, qe i pershtetet. Dhunuesi par aktit pine alkool, për me i liru impulset e veta. Mund të jet me ego të dobet, i zhgenjyer , i pasukseshem, i pa sukseshem me mesime, ai qe me poshteru një femer, ai qe ka tipare të psikopatiti.. Dhunuesit kan ndjenje të armiqesis kunder femres sepse mendojn se jan mashtru, braktis nga femra. Nese një shoqeri lejjon dhunen ne at shoqeri mund të pritet edhe raste të dhunimit seksual.

Dhunuesit mendohet se jane me arsimim me të ulet, të pasukseshem ne jet, me intelegjenc të ngushtuar. të akti seksual nga dhunuesi aprior është ageriviteti
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi