Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

SKIZOFRENIA !!!

Shko poshtë

SKIZOFRENIA !!!

Mesazh nga No.i.d prej Wed Jun 30, 2010 9:48 am

SKIZOFRENIA është QRREGULLIM PSIKIK ME ORIGJIN të PANJOHUR E CILA KARAKTERIZOHET ME QRREGULLIM të MENDUARIT DHE PERCEPTIMIT KURSE EFEKTI është JOADEKUAT.SKIZOFRENET JANE ME VETEDIJE të KTHJELLET DHE ME FUNKSIONE INTELEKTUALE të RUAJTURA NDONESE ME kohë MUNDE të PARAQITEN DEFICITE KOGNITIVE.
NE LINDJEN E SKIZOFRENIS ROL të RENDESISHEM LUAJNE FAKTORET BIOLOGJIK DHE PSIKOSOCIAL.
QE NGA KOHERAT E HERSHME është E NJOHUR SE SKIZOFRENIA PARAQITET ME SE SHUMTI NE DISA FAMILJE RREZIKU I SEMURJES për ANETARE ME të AFERT të FAMILJES SE të SEMURIT është MIDIS 4-9%.
FAKTORET të CILET NDIKOJNE NE FILLIMIN E SEMUNDJES NUK JANE SPECIFIKE për SKIZOFRENIN MIREPO STRESET JANE SPECIFIKETE CILAT NE INTERAKSION ME FAKTORET PREDISPOZITIV PERSHPEJTOJN SEMUNDJEN.
--LLOJET E SKIZOFRENIS JANE;
SKIZOFRENIA HEBEFRENE-është forme e skizofrenis qe paraqitet me heret ne adoleshenc kur dominojn ndryshime afektive,sjellja është e papergjegjshme.
--SKIZOFRENIA SIMPLEKS-ka fillim gradual të padukshemdhe zhvillim progresivi cili manifestohet me sjellje të quditshme.
--SKIZOFRENIA KATATONE-manifestohet me qrregullime psikomotorike siq jane hiperkinezia dhe stepori.
--SKIZOFRENIA PARANOIKE-paraqitet me vone madje ne dekaden e tret apo të katert të jetes dhe karakterizohet me shfaqjen relativisht të gjate të ideve paranoike
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi