Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

20 gjera që femijet duhet te bëjnë deri ne 10 vjec

Shko poshtë

20 gjera që femijet duhet te bëjnë deri ne 10 vjec

Mesazh nga No.i.d prej Wed Jun 30, 2010 9:54 am

A i provuar fëmijët tuaj 20 gjërat që çdo fëmijë duhet t’i bëjë pa mbushur 10 vjeç? A kanë ecur me biçikletë në një pellg me baltë, organizuar një piknik me kukulla apo pjekur bukë?...


Shkruar nga Blendina Cara

Mësojini fëmijët të ndërtojnë një fole për dallëndyshet, mësojini të ushqejnë kafshët në fermë, ndërtoni bashkë me to kështjella në rërë, lërini të vizatojnë fytyrën me ngjyrat e tyre të dashura. Lista e gjërave që duhet të bëjnë të gjithë fëmijët pa mbushur 10 vjeç është hartuar nga kompania “Persil” e detergjenteve larës për të inkurajuar fëmijët që të luajnë pa u shqetësuar se mund të bëhen pis.

Lista Po të vërehet me kujdes, në listë bëjnë pjesë të gjitha aktivitetet që fëmijët e gjithë brezave i kanë kaluar. Në ditët e sotme, për arsye nga më të ndryshmet, fëmijët janë gjithnjë e më pak fëmijë. Uluni me fëmijët tuaj dhe merreni me radhë listën, sa prej atyre gjërave i kanë bërë fëmijët tuaj? Nëse ka akoma shumë gjëra pa provuar, mos hezitoni, merrni biçikletën dhe shkoni në parqe të gjelbëruara, bëni një shëtitje alpine në mal, uluni së bashku në kuzhinë dhe filloni e gatuani, pse jo, bëni një balonë e fluturojeni. Fëmijët të jenë fëmijë Në krahasim me brezat e mëparshëm, fëmijët sot janë të rrethuar nga probleme shëndetësore. Prindërit i mbrojnë më shumë se kurrë fëmijët, duke i shmangur nga çdo lloj ekspozimi natyror.

Deri këtu, s’ka asgjë të gabuar, por lejojini fëmijët të jenë fëmijë. Lejojini të vrapojnë, mos ushtroni presion mbi ta, mos i detyroni të rrinë gjithë kohën mbi divan. Fëmijët dhe presioni Në shumë vende të ndryshme qeveritë i inkurajojnë personat që kujdesen për fëmijët që të veçojnë 4-vjeçarët më inteligjentë në mënyrë që ata të marrin kujdes ekstra. Por a është një gjë e mirë kjo për fëmijët, apo është një ngarkesë e madhe në një moshë shumë të hershme. Shumë të rritur, të cilët rikujtojnë fëmijërinë e tyre të hershme besojnë se liria për të luajtur dhe mungesa e presionit ka qenë gjëja më e mrekullueshme në atë kohë. Lista

1. Të rrotullohen në bregun e pjerrët me bar të një lumi.

2. Të fusin duart në llaç.

3. Të lexojnë nën mbulesën e krevatit me një elektrik.

4. Të bëjnë parfum me petale lulesh.

5. Të mbjellin fasule në një kavanoz me pambuk.

6. Të bëjnë maska prej letre.

7. Të ndërtojnë kështjella rëre.

9. Të ngjiten në pemë.

10. Të bëjnë një pikturë me duar e këmbë.

11. Të pikturojnë fytyrën.

12. Të gatuajnë bukë.

13. Të krijojnë një skulpturë prej plasteline.

14. Të pjekin kek.

15. Të ushqejnë një kafshë.

16. Të mbledhin luleshtrydhe.

17. Të njohin pesë lloje të ndryshme zogjsh.

18. Të mbledhin krimba.

19. Të fluturojnë një balonë.

20. Të ndërtojnë një fole me bar dhe kashtë.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi