Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Paragjykimi...!

Shko poshtë

Paragjykimi...!

Mesazh nga No.i.d prej Wed Jun 30, 2010 9:54 am

Paragjykimi është një qëndrim negativ për pjesëtarët e një grupi. Paragjykimi i përkthyer në sjellje njihet si diskriminim, që do të thotë sjellja ndryshe, zakonisht e padrejtë ndaj pjesëtarëve të grupit. Paragjykimi zakonisht zhvillohet përmes stereotipeve, që janë konceptime të fiksuara dhe mendjelehta (zakonisht të gabuara) për vetitë, sjelljet dhe qëndrimet e një grupi të caktuar njerëzish. Diskriminimi i praktikuar në shkallë të gjerë i njohur si seksizëm është i bazuar në stereotipin gjinorë, se gratë janë në pozitë inferiore.
Shkaktarët e paragjykimeve. Duke ditur se shkaktarët e paragjykimeve janë kompleks, ne më poshtë kemi sugjeruar disa metoda përmes të cilave është e mundur të përfitohen besime paragjykuese.

• Të mësuarit social: fëmijët mësojnë sjelljen paragjykuese nga prindërit e tyre.
• Teoria motivuese: Njerëzit e motivuar për të arritur sukses zhvillojnë qëndrime negative për rivalët e tyre dhe këto qëndrime i gjeneralizojnë në nivel të gjithë grupit të cilit i përket rivali i tyre.
• Teoria e personalitetit: Njerëzit zhvillojnë paragjykime për shkak të përvojave të përjetuara gjatë zhvillimit të tyre. P.sh. një person i rritur nga një grua autoritare flokëkuqe e cila përdor ndëshkim fizik për ta dënuar atëb mund të zhvilloj paragjykim ndaj të gjitha grave flokëkuqe.
• Teoria kognitive: Njerëzit e konceptualizojnë botën e tyre duke i përdorur konstruktet mendore për ta organizuar atë p.sh. duke menduar gjëra të tilla si “të gjithë njerëzit e pashtëpi janë të ngjashëm.”

Eliminimi i paragjykimeve
Paragjykimet mund të eliminohen në disa mënyra, duke përfshirë shoqërimin e njerëzve të paragjykuar me një anëtarë të grupit nga i cili paragjykohen dhe duke e mësuar atë të mendojë racionalisht për çështje të tilla si barazia e statusit dhe ndryshimi i normave shoqërore përmes gjithëpërfshirës.

Tërheqja ndërpersonale
Tërheqja nërpersonale është çdo lloj qëndrimi pozitiv ndaj një personi tjetër i cili mund të jetë i formave të ndryshme, duke përfshirë

• afiliativ: dëshira për të qenë me një tjetër person
• pëlqimi: të ushqyerit e një qëndrimi përgjithësues pozitiv ndaj personit tjetër
• shoqërimi: një pëlqim i ndërsjellë në mes dy njerëzve, dëshira e tyre që të jenë së bashku
• dashurimi: procesi që rezulton nga intimiteti, pasioni dhe përkushtimi

Robert Sternberg propozoi modelin trekëndor të dashurisë dhe i përshkroi tri komponentë të dashurisë, pasionin, intimitetin dhe vendosshmërinë/përkushtimin, të cilat kombinohen për të rezultuar në katër lloje të dashurisë.
• dashuria ideale (përmbushëse): (e vështirë për tu arritur) pasion + intimitet + vendosmëri/përkushtim
• dashuria romantike: pasion + intimitet
• dashuria shoqërore: intimitet + vendosshmëri/përkushtim
• dashuria injorante: pasion + vendosshmëri/përkushtim

Altruizmi
Altruizmi është sjellja ndihmuese (pa pritur shpagim nga jashtë dhe nganjëherë duke rrezikuar apo sakrifikuar vetveten) nga e cila përfitojnë individët apo shoqëria. Altruizmi njëjtë sikur agresiviteti gjenerohet nga komponentat biologjike të tilla si instinktet, nga të mësuarit përmes përforcimeve dhe nga modelimi i të tjerëve
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi