Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

~Vetmia, e rrezikshme për zemrën e burrave ~

Shko poshtë

~Vetmia, e rrezikshme për zemrën e burrave ~

Mesazh nga No.i.d prej Wed Jun 30, 2010 10:00 am

Një studim i “Harvard School of Public Health” ka nxjerrë në dritë se personat që kanë pak miq, bëjnë pak jetë sociale, s’kanë marrëdhënie të mira me familjarët, kanë në gjak një molekulë që rrit rreziqet kardiake.

Studimi ka përfshirë 3 267 burra dhe gra mbi 60 vjeç, të cilët i janë nënshtruar një kontrolli, ku është matur përqendrimin në gjak i katër matësve të inflamacionit, përfshi këtu dhe “inteleuchina 6”. Gjatë studimit vullnetarët treguan për jetën private, numrin e miqve dhe të të afërmve me të cilët flisnin për gjithçka. Jetës së tyre private i është dhënë një votë, që ekuinvaletohej me nevojën e tyre për të qenë të izoluar. Nga vëzhgimet doli se te meshkujt që ishin të mbyllur në vetvete, “interleuchina 6” gjendej në nivele të larta në gjak, që mund të favorizonte në shfaqjen e pllakëzave arterosklerotike. Ndërsa te gratë situata ishte krejt ndryshe, pasi edhe pse ato preferonin të qëndronin vetëm, nuk rrezikonin shëndetin e tyre.ju c'mendoni per kte studim?
mua me erdhi keq kur e lexova.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi