Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Hadithë i Ditës

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

Re: Hadithë i Ditës

Mesazh nga Shooter-Ks prej Thu Jul 01, 2010 6:26 pm

Ebu Hurejre r.a. thote se nje njeri i ka thene pejgamberit s.a.v.s.:

"Me keshillo!"Pejgamberi s.a.v.s i tha:"Mos u hidhero!"Njeriu kete perseriti disa here per keshille,por Pejgamberi s.a.v.s. cdo here ia perseriste:"Mos u hidhero!"

(Transmeton Buhariu)
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Hadithë i Ditës

Mesazh nga Shooter-Ks prej Thu Jul 01, 2010 6:26 pm

Isha te i Dërguari i Allahut, kur erdhën te ai dy burra: njëri ankohej nga varfëria e tjetri nga vjedhësit. I Dërguari i Allahut u tha: ''Sa u përket vjedhësve, do të kalojë një kohë e shkurtër, kur karvani do të jetë në gjendje të dalë jashtë Mekës pa roje (d.m.th nuk do të ketë më vjedhës). Ndërsa, përsa i përket varfërisë, Çasti (Dita e Gjykimit) nuk do të vijë para se ta marrë ndonjëri prej jush pasurinë e vet dhe të shëtitet për t'ia dhënë dikujt, por nuk do të gjejë askënd që do t'ia pranojë. Pastaj, dikush nga ju do të paraqitet para Allahut duke mos pasur as perde e as përkthyes mes Zotit dhe tij. Allahu do t'i thotë: ''A nuk të dhashë pasuri''?

Do të përgjigjet: ''Po.''

Allahu do të thotë: ''A nuk të dërgova Lajmëtar?''

Do të thotë: ''Po.''

Pastaj (i pyeturi) do të shikojë në të djathtë, por nuk do të shohë asgjë pos zjarrit, do të shohë edhe në të majtë, por nuk do të shohë asgjë pos zjarrit. Pra, secili prej jush le ta mbrojë veten e tij prej zjarrit duke bërë mirësi, qoftë edhe me një gjysmë hurme, e nëse nuk e ka këtë mundësi, atëherë me një fjalë të mirë.?''

''Unë jam ashtu siç më parafytyron robi. Jam me të kur më përkujton. Nëse më kujton më vete, edhe Unë e kujtoj më vete; nëse më kujton në tubime, Unë e kujtoj në tubime edhe më të mira, nëse më afrohet një pëllëmbë, i afrohem një krah, nëse më afrohet një krah, i afrohem një pash, dhe nëse më afrohet me ecje, i afrohem me shpejtësi.''

Allahu i ka shkruar (përcaktuar) veprat e mira dhe ato të këqija. Pastaj ka shpjeguar se ai që ka pasur për qëllim ta kryejë një vepër të mirë dhe nuk e ka kryer, Allahu do t'ia shkruajë një vepër të mirë të plotë, e nëse e ka kryer, atëherë Allahu do t'ia shkruajë si dhjetë të mira deri në shtatëqind të mira, e madje edhe më tepër. Nëse njeriu ka pasur për qëllim një vepër të keqe dhe nuk e ka kryer, Allahu do t'ia shkruajë një vepër të mirë të plotë, por nëse e ka kryer, Allahu do t'ia shkruajë vetëm një vepër të keqe.

''O biri i Ademit, Unë rashë i sëmurë e ti nuk më vizitove!''

Njeriu do të thotë: ''O Zot, si mundem unë të të vizitoj Ty, kur Ti je Zoti i botëve?''

Allahu do të thotë: ''A nuk e dije se një ndër robërit e mi ra i sëmurë, e ti nuk e vizitove? Dije, pra, se, nëse e vizitoje, do të më gjeje tek ai! O biri i Ademit, Unë të kërkova ushqim e ti nuk më ushqeve!''

Njeriu do të thotë: ''O Zot, si mundem të të ushqej unë Ty, kur Ti je Zoti i botëve?''

Allahu do t'i thotë: ''A nuk e dije ti se një ndër robërit e mi të kërkoi ushqim e ti nuk i dhe? Dije, pra, se, nëse e ushqeje, do të më gjeje tek ai! O biri i Ademit, Unë të kërkova ujë e ti nuk më dhe!''

Njeriu do të thotë: ''O Zot, si mundem unë të të jap ujë, kur Ti je Zoti i botëve?''

Allahu do të thotë: ''A nuk e dije ti, se një ndër robërit e mi kishte etje e ti nuk i dhe? Dije, pra, se, nëse do t'i jepje ujë, do të më gjeje Mua tek ai!''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Hadithë i Ditës

Mesazh nga Shooter-Ks prej Thu Jul 01, 2010 6:26 pm

Ebu Hurejre r.a. thote se Pejgamberi s.a.v.s. ka thene:

"Kush beson ne All-llahun dhe diten e Mbrame,le ta nderoje musafirin,dhe kush beson ne All'llahun dhe diten e Mbrame,le t'i ndihmoje te afermit,dhe kush beson ne All-llahun dhe diten e Mbrame le te flase mire ose le te heshte."

(Muttefekun alejh)
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Hadithë i Ditës

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Fri Jul 02, 2010 2:14 pm

Nga Ebu Malik el-Esh'arij transmetohet se ka thene:I derguari i All-llahut s.a.v.s. ka thene:

"Pastertia eshte pjese e imanit,el-hamdu lil-lahi mbush peshojen,kurse subhanall-llahi vel-hamdu il-lahi mbush cdo gje ndermjet qiejve dhe tokes".

(Transmeton Muslimi)
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Hadithë i Ditës

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Fri Jul 02, 2010 2:14 pm

Nga Ebu ed-Derdai r.a. transmetohet se ai e ka degjuar te Derguarin e All-llahut s.a.v.s. duke thene:

"Robit musliman,qe e lut All-llahun per vellain e tij jo te pranishem,engjelli do t'i thote:"Edhe ty te qofte po ashtu!"

(Muslimi)
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Hadithë i Ditës

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Fri Jul 02, 2010 2:19 pm

Umejje bin Mahashia Es-Sahabiu r.a. thote:

"Pejgamberi s.a.v.s. ishte ulur,dhe nje njeri prane tij hante,pa e permendur emrin e All-llahut para se t'ia filloje te haje ushqim.Pasi qe gati kishte kryer ngrenien dhe,kur e ngriti kafshaten e fundit ne goje tha:
"Bismil-lahi evvelehu ve ahirehu".(Me emer te All-llahut ne fillim dhe ne perfundim te ushqimit).
Pejgamberi s.a.v.s. qeshi,pastaj tha:"shejtani hante vazhdimisht me te,por kur e permendi emrin e All-llahut,e volli gjithe ate qe e kishte ne barkun e vet".

(Transmeton Ebu Davidi dhe Nesaiu)
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Hadithë i Ditës

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Fri Jul 02, 2010 2:25 pm


Gabim

Ibnu Abbasi r.anhuma tregon se e ka degjuar Pejgamberin s.a.v.s. duke thene:

"Kushdo që vdes prej muslimanëve dhe në faljen e xhenazës së tij marrin pjesë dyzet vetë,të cilët nuk i bëjnë shok(shirk) All-llahut,vërtet All-llahu do ta pranojë shfatin e tyre."

(Transmeton Muslimi)

avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Hadithë i Ditës

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Fri Jul 02, 2010 2:26 pm

Nga Amr b.el-Asi r.anhuma transmetohet se ka thene: I Derguari i All-llahut s.a.v.s. ka thene:

"All-llahu im,qe lirisht disponon dhe drejton zemrat,drejtoj zemrat tona kah nenshtrimi Yt"

(Muslimi)
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Hadithë i Ditës

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Fri Jul 02, 2010 2:27 pm

Nga Enesi (r.a) përcillet se i Dërguari i Allahut (a.s) ka thënë:

"Askush prej jush të mos e dëshirojë vdekjen e vet për shkak se e ka goditur ndonjë e keqe. E nëse është i detyruar, atëherë le të thotë:

"O Zoti im, më lë të jetoj derisa të jetë për mua më e dobishme, e ma jep vdekjen, kur vdekja të jetë e dobishme për mua."
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Hadithë i Ditës

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Fri Jul 02, 2010 2:27 pm

Nga Ebu Bekri r.a. transmetohet se ka thene:I Derguari i All-llahut s.a.v.s. ka thene:

"Kur kam shkuar ne Mi'raxh,kam hasur ne nje popull,qe kishin thonjte nga bakri,me te cilet i lendojne fytyrat e tyre dhe kraharoret e tyre.Une i thashe:"Kush jane keta,o Xhibril?"Ka thene:
Ata jane ata qe kane ngrene mishin e njerezve dhe nderin e tyre kane demtuar".

(Ebu Davudi)
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Hadithë i Ditës

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Fri Jul 02, 2010 2:27 pm

I Dërguari i Allahut ka thënë:

"'Kush agjëron me bindje të plotë duke llogaritur (në shpërblimin e Tij) i falen të gjitha mëkatet e bëra më parë."

(Transmeton Buhari dhe Muslim)
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Hadithë i Ditës

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Fri Jul 02, 2010 2:29 pm

Nga Ebu Hurejra r.a. transmetohet të ketë thënë: ?I Dërguari i All-llahut s.a.v.s. e ka mallkuar njeriun që vesh rroba femrash dhe e ka mallkuar femrën që vesh rroba meshkujsh.?
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Hadithë i Ditës

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi