Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Grudjane

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtë

Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 2:58 pm

Grudjane
IKEN DJEMTË

E lane te mjere Malsine,
Iken djemte
E lane te shkret shtepine
Dhe kopshtin me lule shkrete.

Si dallendyshet folen
Nenë strehet e shtepise
Ne fundë te vjeshtes
A do kthehen ?!

A do rroni dhe ju male
Po ju nena a do rroni,
Mos pushoni ne varreza
Se ju dhimbjet ua shtoni!

Me pritjet tuaja ç’do te behet
Kur do kthehn djemet tane
Arat tona te pambjella
Do te bahen shkemb e mal!


Edituar për herë të fundit nga Shooter-ks në Mon Jul 05, 2010 7:14 pm, edituar 1 herë gjithsej
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 2:59 pm

DO TE LULZOJNE LULET NE MALESI

Ndjeu nëna ne kraharor
Zjarr e dhimbje lot gjaku
Kur ne qiellin e kulluar
Fluturon Shpend Grudjani

Ku shkon bir me hap rrufeje
Rrugëve të botes dhe me dhe
Malet fushat shkrepat bjeshkët
Ulin koken e qajne me ne !

Vershon Cemi ne gjoks Tergajave
Per te shuar dhimbjen qe djeg
Jo nuk mundi te shuaj brengë
Mallin e Grudes per djalin qe prêt.

Atehere rete nga vranësia
Leshuan shiun pa u ndal
Jo nuk munden ta qetësojnë
Zemrën e nënës, shpirrtin e vrarë.

Qeshi nena grudjane, lotet i fshiu
Kur pa Shqiponjat ne kthim
Qeshi mali u terën ret
Do vije dhe biri im !

Bijtë i bashkoi dora ylberit
Ktheu lulet qe u rriten në mergim
Rrufe nga qielli i pastërt s’do te qellojë
Në grykë te Grudes, vellai do te jetoj.

Zbardh agimi një diell i zjarrtë
Kur pershëndet ne Grud Tungjatjeta
Nga goja buron fjalë e kristaltë
Luzo bire ne Grudën tënde!

Hap shqiponja te bukurat krahe
Nëpër fushat e Malësis ka marr turr
tufa-tufa keta sokola
I mbane gjalle BESE e FLAMUR !
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 2:59 pm

ME MUNGON

Dashuria mungesen se duron.
vetem kjo dhimbje e mundon
edhe zemra smuhet, kur
mungesa ekziston.
ne vend te zerit tendë
ndiej ate shpresen e jetes
kur ndigjoi ninullen e nënes
që femijs ja kendon e, ne gjume e venë
e mua deshpërimin ma mbulon
edhe unë kendoj, po zërin se degjoj
mungesa, deshprimi, zhgenjimi, trishtimi
me shoqeron, po ti i mbledhur e i trusun
ne shpirrt tim qendron!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 2:59 pm

RUAJ PËR MUA

Ruaj për mua atë qe dua,
Ruaj për mua fjalet nga mjalta,
Ruaj për mua urimet e zjarrta,
Fjalët e dashurise, thuaj për mua
Shikimi i juaj, te jet për mua
Shterngimi i juaj, le te jete zemer për mua
Ç'do çast i jetes suaj, le të jete dhurate per mua
Si dielli qe ka diten, edhe hëna natën
Gjithçka që ne zemren tende shkruen të dua
Ato jane per mua,
Ruaj, ruaj, se une te duaaaa...
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 2:59 pm

NË ËNDËRR

Fryn era e furishme
Nga Lugina e Cemit
Mua me zgjon
Duke rrahur dritaren time

Ngrihem ngadale, prane
Dritares qendroj, e ftoj
Mbrenda, po ajo s'dëgjon
Fryn era, mua me freskon.

Freskia e kesaj ere
Mua me zgjoj nga ëndërra
Ëndërra ma e bukur,
Qe une shihja ne jeten time.


Qenka aroma e Cemit,
Qe ne ënderr me mban,
Doja ta shihja Cemin ,
Ti shkoja pranë.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 3:00 pm

KE LIND PER MU

Une jam nje vajze mergimtare
Poe dua nje djal ashiqare
Eju te tjeret mos me shikoni
Mua se une vetem ate dua

Se ka linde ai djale per mua
Ndoshta dhurat nga
Zoti eshte per mua
Qe ta kem njeriun qe dua

E dua e do ta dua
E do ti rrie pran
Askush mos te ma ngas
Do ta mbaj te gezuar

Gjithmon me buze ne gase
Bota le te flas le te pelcas
Le te thon cte don
Une ket djal me zemer

E shpirt e dashuroj
Edhe e vdekur para
Zoti do ta deshmoj
Sa forte e dashuroj

E bota si te doj
O te me ndihmoj
O tem gjykoj
Prap ate dashuroj
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 3:00 pm

ATE NATE

Kure hena doli
Mbi malet e malcis
Qiellin e kishin pushtue
Yjet,ti ikeje nga une

Ikeje nga une
Duke me then lamtumire
Nuk kishe frige ne erresir
Me vrap dilje ne drite

Edhe sot shpejton hapin
Ike nga une
Jo nga erresira
Po drita te frikeson

Do ikesh nga une
Ne mes lulesh do ngatrrohesh
Me lule ferr do martohesh
Me ferr ket jet do pajtohesh

Pse mbas fjalve qe te thashe
Su zbute aspake
Mbi flok te hodha doren
Te ndieva me prane

Te pergedhela ne faqe
Ashtu.....dal nga dal
Tu afrova buzeve
Te puthja plot Zjarre
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 3:00 pm

KUR KUJTOJ

Kujtoj netet e ditet qe kaluem
Bashke,Kujtoj ato momente
Sa forte jemi dashte
Sikur kemi linde te jetojm bashke

Sa shpejte kalonin ato dite
Kur rrinim bashke
Rrinim pran njeri tjetrit
Edhe kur ikeshim te pa ngopur me dashuri

E c'te kujtoj tani ato dite e net
Me jan ber shekuj e kurre
Nga mendja s'muke ikur
Tashe me ka mbulue errsira

Enuk po zbardhte kurre
Pse e bere ket idashur
Kur ti e din qe une te du
Pse te ndodhe keshtu

E pse pikrishte mua
Qe nuk kam besue tjeter
Vetem ate qe une ty te dua
Kur kujtoj, malli shpirtin

Ma pervelon dashuria
Me djeg si zjarr
Vetem ti mundesh te me shuash
E teme hiqesh malle i dashur
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 3:01 pm

PER TY DASHURI

PER MA TE BUKUREN
E KESAJ BOTE VJEN
KJO LULE MALSIE
KJO LULE QENKA

RRIT ME FLLADIN
E MALIT DUKE
VALVIT ME AROMEN
E FUSHAVE NDER MALE

ME UJIN SI LOTI NE FAQE
ME NJE SHTAT TE HEDHUR
E TE BRISHT E DASHURI TE
MADHE PER FJALEN SHQIPE

QE ZEMRA IA DO E SHPIRTI IA
NDJEN E GOJA IA SHPREH
AQ EMBEL SI NJE CICERIM KANARINE
NE PRANEVER PLOT GJELBRIM

E DASHUROJ UNE I MJER
ATE LULE QE E KAME GLLABERUAR
ZEMREN TIME E KAME LIRUAR
ZEMREN E SAJ E KAM PUSHTUAR
DASHURIN E SAJ E KAM FITUAR
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 3:01 pm

MOS ME HARRO

Ne syte e mi ka lote
Ne zemren time ka shterngim
Ne shpirtin tim ka vrasje e denime
Jeta ime vetem gjem e dhimbeje

Ne duart e mia
Ka kafshime gjarperijesh
Ne fjalet e mia ska lutje
Po lufte mendimesh

Puthjet tueja ishin aq te embla
Po me helme kishin qene
Jeten time ne dor ta kam dhurue
Kur me the shume te due

Mos prano arom te luleve tjera
Mos e mer ate luleqe ka humbe ere
Mere ket zemren time
Qe per ty eshte mbushe plot vnere

Pa syt tuaj ndihem e verbuar
Pa dashurin tende ndihem e vetmuar
Kure me mungon ti ndihem e mjeruar
E pa dashurin tende jam e mallkuar

Pse o zot me denove
Nga atedheu me largove
Dashurin ma more
Vetmin ma dhurove

Si tejabej ne ket jete
Te dashurin tim
E dua me te vertete
Nuk dua te vuaj
E dua per jete
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 3:01 pm

VASHES GRUDEJANE

OH! Moj grude Moj grudejane
Ke nje zemer shume te madhe
Ne mbrendi ke shum ngrohtesi
Ma dergo ne gyrbet TI

Ma dergo per teje oqeanit
Se per ty me dogji malli
Ne mergim un jetoj
Por TY grude s'te harroj

Ty Grudejane kur s'te harroj
Me mall e respekte te kujtoj
Mergimi qofte mallku
Qe nga ti na ka largu

Jemi Jemi shum krenare
Se nga ti Grude kemi ardhe
Ne djep tendin jemi perkund
EH!Nga ti shum gjera kemi mesu
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 3:02 pm

BUJARI GRUDJANE

Doren ne zemer
kryet mbajtur krenare
Buzeqeshja qe tregon
ne fytyre ane kand
dhe urimi i bujaris
buke e krype e zemer te bardhe
ne sofer ke ,o miku im
mire se na ke ardhe

ti bujari grudjane
ne c,djep u perkunde valle?
shpia jote ish shpia e
zotit edhe e mikut
dhe buken tande shekujt
te bekuen rralle e rralle
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 3:02 pm

PER TYPerseri per ty po shkruej
Se zemra ime per ty po vuan
Perseri presim prillin me ardhe
Qe se bashku me te
Te vij edhe pllumbi i bardhe

Ti o prill qofshe i bekuar
Me gjelbrim edhe kete pllumbe me ke dhuruar
Ne prill te ati viti me ty kam biseduar
Ne prill te ati viti ditelindjen ta kam uruar.

Ne ket prille pranvera ka dale
Me te ka ardhe edhe pllumbi bardhe
Perseri dera ime eshte rrahur
Nga ajo zemer e dashur.

Ti o prill qe na cel lule
Ne Malsi te gjithve na gezove
Per ket pllumbe qe na e solle
Mua zemren ma sherove

Ti prill mua perseri
Me gezove si nje lule
Ket pllumbe
Ne dor ma solle

Perseri sot jam duke prit
Ket ditelindje per ty
Shum urime o pellumbe i bardhe
Qe per mua ti ke ardhe
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 3:03 pm

KUR KUJTOJ


Kujtoj netet e ditet qe kaluem
Bashke,Kujtoj ato momente
Sa forte jemi dashte
Sikur kemi linde, ne kohen e arte!

Sa shpejte kalonin ato dite
Kur rrinim bashke
Rrinim pran njeri tjetrit
Edhe kur iknim te pa ngopur me dashuri !

E c'te kujtoj tani? Ato dite e nete
Me jane bere shekuj e, kurre
Nga mendja s'me ke ikur.
Tashe me ka mbulue errsira.

E nuk po zbardhte kurre
Pse e bere kete i dashur
Kur ti e din qe une te du ?
Pse te ndodhe keshtu ?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 3:03 pm

DUA TE BEHEM
Per ty dua te behem diell i ngrohte
Dua te behem zog t'mbaj ne fole,
Dua te behem dallendyshe qe t'shtegtoj me ty
Dua te behem lulekuqe plot me ere.

Per ty dua te behem hapesire e pafund,
Per ty dua te behem qiell i kaltert shume
Per ty dua te behem pellumb te fluturoj me ty
Per ty dua te behem kanarine qe ne kafaz

Te dy bashke te rrime.
Per ty dua te behem anije kozmike
Dhe te ikim diku larg
Per ty dua te behem yll t'ndricoj neper nate,

Per ty dua te behem kengetare te kendoj
Nje kenge i dashuri im
Per ty dua te behem mikja me e afert
Te t'sheroi cdo plage dhe brenge.

Per ty dua te behem mal, toke,fushe
Dhe gjithesi
Per ty dua te behem
Gjithcka qe don ti
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 3:03 pm

VASHA MALSORE

NGA BURIMËT NË RRËJ TE DRINIT
E BEKUAR NJI MALSORE ME MALL
FLAKËRON SI YLL I ZJARRTË
KËMBË E SAJ KUR SHKEL MBI ZALL

BUZËQESHUR TË SHIKON
E TË FRESKON ME DASHURI
ZEM’R E SAJ DIELL NDIRCON
E QENDISUR N’BUJARI.

KUJTON TRINGEN E GRUDES
SYRI SAJ TE BËN DRITË
FJALËT E EMBELA T’ DASHURISE
KANE NDJENJA DHE KAN SHPIRT.

BUZË DRINIT KALTËRSI
POR SI HËNE AJO RRI
EDHE YJET SHKREPIN ZJARR
BUKURINË JA KAN ZILI

KJO ASHTË VASHA MALSORE
QË TË MAHNIT ME DASHURI
MIDIS MALEVE PËLLUMBESH
ZANË MALI NE SHQIPTARI !
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 3:03 pm

USHTARI IM

Sot kuptova se vuajtja !
Mund te ket ngjyr ulliri.
Si bluza jote Ushtari im!

Ditet kur nuk je ti afer meje,
Me duken ma te veshtira.
Ne ket qe te vshihen shikimet tona te para..
E vera gati shkoi ,shkoi me ty Ushtari im
Nuk e di si duket vjeshta, atje ne qytetin tend

Kisha dasht te shof chfar ngjyret marrin gjethet
Kur zverdhen atje te muzgu i atij qytetit
A esht i kuqrrembet, te vij atje pran tejet
Te hedhi bluzen,te mbeshtetem ne krahrorin tend.

Te qaj, te qaj mengjes qe perqafimi fundit per ne
Ti them te gjitha se une mbeta vetem pa ty Ushtari im
Kete vjesht kur do te jemi prap se bashku
Pres..press,po ka frigohem ti do te kthehesh

A do te jesh edhe me tutje i imi
Kthehu Ushtari im,te pres me pa durim
Kthehu se humba unit pa ty
Ne kete dite kuptova se vuajtja
Mund te ket ngjyr loti
Te perqafuar ngjyr ulliri
Si bluza jote Ushtari im
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 3:04 pm

DASHURIA E PRINCIT

Princi kishtë dashuruar njëhere
Por jo nuk kishte dashuruar Princeshe
Kishte Dashuru një Bareshë
Pse princi dashuroj një Bareshe?!

Filloj bota për me qeshë
Vall pse Princi me dasht një bareshe
Ç'faj ka baresha që princi e dashuroj
Ç'faj ka baresha qe princit
Zemrën ia pushtojë ?

Çfare ka kjo bot që është aq mizore
Pse si lejojnë dy të dashurar
Te jetojnë me dashuri dhe lumturi
Nuk do të thote a është princeshë a bareshë
Por kan gjetë dashuri te vërtetë?

Ç'është kjo botë që ndërhyn
Pse princi dashuron një vajzë bonjake
E se mori një princeshe me pallate
Vall si jane njerëzit në kët botë
Edhë dashurine do ta imponojnë ?!

Nuk e dinë çka është dashuria
Dashuria nuk blihet me pare
Dashuri falet më nëdjenja
dhe me shpirt Ajo eshte dashuri
Vetem kur bene drite…
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 02, 2010 3:05 pm

Robe e Dashurisë
E filloj kete leter me e shkruar per ty,me fjalet me te embla te zemres dhe shpirtit tim te lenduar.Ne keto çaste kur e shkruaj kete leter ndihem shum e emocionuar,me merzi ,pikellim,dhe vuajtje te pafund brenda zemres sime,dhe me lot te pandalur ne syte e mi te permalluar per nje dashuri,sidoqofte jeta dhe realiteti dora ime kurr nuk do te ndjej lodhje duke shkrue per ty,do te vazhdoj te shkruej,do te vazhdoj te dua , dhe do te vazhdoj te shpresoj ne ty sepse shpresa kurr nuk vdes,nuk di ?te them ,ndoshta e kam humbur rrugen time te jetes dhe gjindem ne rruge te gabuar por zoti me hapi kete rruge deri te zemra jote.Edhe pse kam nje ndenje deshperimi në zemer të them te verteten se ti meriton gezimin,lumturine dhe gjitha te mirat e kesaj bote ,beso se nuk e kam lehte ta shkruaj tere kete leter por me detyron zemra te shkruaj dhe te nxjerr ate qe e kam ne mbrendesi te saj(zemres).
Kurr nuk do te mundem tia fal vetes nese diku gabova me ty e nuk po e di gje qe beri ndryshim te madh ne mes nesh,kurr nuk deshta te lendoj ty e as veten time ,gjith? kta ndodhi pa planifikuar diten e mallkuar kur u dashurova ne ty,Heret e kam kuptuar se jam nje njeri e denuar nga zoti por arsyen e ketij denimi asnjehere nuk e kuptova,tani vazhdoj te qaj fatin tim qe shum e kerkova por kurr nuk e gjeta ,jetova me nje shprese te vdekur dhe ne shoqeri te enderrave,per kete pafatsi mbeta e vetmuar Jeten pa ndale duke e mallkuar dhe veten e emerova ne baze te asaj qe mbeta,,Robe e Dashurise''.Kurr nuk deshta te gaboj dhe para zotit te jem nje mekatare kur e di se ne kete bote jam vetem nje kalimtare e rastit qe stacionin e fundit te jetes e kam ne pragun e vdekjes per ne boten tjeter,asgje ne kete bote nuk eshtë e perjetshme e as e pavdekshme.
Tani vazhdoj te qaj ditet e rinise qe me iken e kurr me s'kthehen prapa ,asnjehere ne jete nuk e deshta aventurat e as interesin,te dashurova me shpirt e me zemer te paster,por kurr dashuria nuk mu kthey ne te njejten menyre,sado qe po mundohem si duket rruget tona nuk po takohen askund, se si ndihem une tani te tregon vete letra e shkruar,kurr nuk e kam menduar nje dashuri te tille qe te ben te vuash me mall ne heshtje ,te lendosh zemren a askujt mos ti tregosh,ndonjehere qe shkruaj per ty ndihem e preveligjuar dhe krenare kur e di faktin se ti e meriton kete,e meriton qe nje vajz si une te vdes per ty,kjo eshte nje ndenje qe shum me frikeson sepse e di cka dmth ta dashuroj vec njera zemer,vetem Zoti mund te dije se ku perfundon rruga e loteve te mi dhe e vuajtjeve te mia(nese ka perfundim diku),un kam besim tek zoti dhe jam e bindur se kesaj radhe do te me ndihmoj,pa dashjen e tij as ne nuk do te ishim takuar,prej se te njoha ty jeta ime mori tjeter kahje dhe kuptim,kete e deshmojne edhe poezite e mia qe tani i shkruaj duke u frymezuar nga ti,Te mos harrojme se dashurine nuk e kemi obligim ndaj askujt,ajo eshte nje ndenje e zemres dhe e shpirtit,ndoshta une nuk e meritoj dashurine tende por nuk jam fajtore pse te dua shum,me dite te tera po jetoj me plage te pasheruar ne zemer,nese zoti e ka shkruar qe unë perjete te vuaj per ty dhe dashurine tende,nese eshte shkruar qe kurr mos te takoj per te thëne ne kater sy ate çka ndjej ne zemer per ty,nese eshte shkruar per ty te qaj e te vajtoj perjete do te pajtohem me ketë fakt edhe pse shum e rende per mua mos harro kurr se deri ne vdekje vetem ty te DUA.
Fati dhe lumturia jote varen nga rruga te cilen ti do ta zgjedhesh ne jete,Me fal te lutem per gjitha keto fjale por nje te vertete mbaje ne zemer dhe kurr mos e harro se me shpirt e zemer ty te do nje vajz Shqipetare, e di qe pas kesaj letre me nuk do te gjej force qe te flas me ty sepse sigurisht do te me urresh pa mase por te lutem me fal se kete leter e shkruaj nga detyrimi i vuajtjeve dhe kujtimeve te mia qe kam ne zemer.Nese ke ndenja dhe zemer kupto te verteten qe tregon kjo leter e mos me urrej ,Valle ç'eshtë kjo qe ndjej une per ty?!nje dashuri,nje pikellim ,nje gëzim ,apo nje plage e pasheruar e shpirtit tim?!!!Do te vije nje dite kur do te kuptosh te verteten se te kam dashur me gjith zemer por atehere do te jete shum vone ,do te me kerkosh por nuk do te me gjesh askund,do te gjesh vetem varrin time me shum lule te çelura mbi te ku mbi koke do te me qendroj kurora e dashurise qe kisha per ty,une ne zemren tende do te mbetem si nje dore lypse qe troket pa ndale duke kerkuar pak dashuri,do te jem e vetme ne enderrat e tua por do te zhdukem se shpejti dhe ti do te kuptosh se ky nuk ishte realiteti,Per ndarjen tone une qava me dite te tera pa ndale,Ne ato dite ra edhe nje shi i madh i pazakonshem,kjo nuk ishte rastësi por per plaget e zemres dhe shpirtit tim edhe zoti ndjeu keqardhje dhe qau me lot,u mundova qe te bind ne te verteten por u mundova kot sepse plaget qe i kisha ne zemer nuk laheshin me lot. Lumturise dhe dashurise sime shpejt iu shfaqen kufijte dhe pengesat,endrra ime e vertete ne dashuri nuk zgjati shum ,ajo u be realiteti i hidhur dhe shum e rende per mua qe shpejt i erdhi fundi.Shpresoj se do te gëzosh lumturine,dashurine dhe fatin qe aq shum e deshe dhe se nuk do te pendohesh per padrejtesin qe me bere mua,Nje amanet dua me ta lene,pas vdekjes time te varri im kurr mos mu afro ,plaget qe edhe atje i mbaj te lutem mos mi trazo,Ndoshta kjo do te jete letra e fundit qe per ty po e shkruaj sepse nuk e paske merituar qe nje vajz si une per ty te vuaj,le te mbetet kjo nje misteri,nje ndarje e fundit per fatin qe kisha une ne dashuri,pa ty tani jam mbet si nje jetime,si nje zog pa krahe e si nje lot i nxire,...si munde ta thyesh zemren time si nje got kristali kur k'te une kurr se meritova,nuk pate nevoj qe per lumturin dhe kenaqesine tende te lendosh nje zemer te pafajshjme,...kete leter e shkruaj nga zemra per te pastruar shpirtin tim dhe per te mos mbetur borxh e ndarjes ne dashuri....Beso se tani gjendem e paforce,brenda kater mureve e mbyllur ne vetmi per ty jam duke mbajtur zi....Nuk mjaftoi krenaria e as shpresa qe te ma shuaj mallin per ty,...nuk jetohet me shpres te vdekur dhe me dashuri te shfaqur vetem ne leter...edhe sa do te zgjase kjo agoni,kjo misteri,kjo mvaresi dhe ky mall e kujtim per ty kurr nuk do te mundem ta di....kur ta lexosh kete leter mos u ndiej krenar e as fajtor,le te beje kjo leter qe te kuptosh te verteten qe e tregon ,Jeta ime tani shum ka ndryshuar,ne zemer me ka mbetur plaga e tradhetise,ne vitet e dashurise se humbur per jete mbeta nje ,,Rob e Dashurise''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 03, 2010 8:28 am

DASHURO O DASHURI

Ngrohëtësija e jetes më kaploj trupin tim
Deri sa po ecja me hapa te sigurta
Aty ndjeva Dashurinë Për TY
Një shikimë nga Qielli e leshova

Ah! qiellin kur kam shiku
Mu duk qe ra mbi mua
Ku ishe Ti
Ku kishe shkuar?

Dashuria si loti i femijes
Vjen per te mos shkuar
Ku ra qielli, ku re Ti?
Me thuaj ku ke shkuar?

Dashuria te fal jete
Kur e paster eshte, qiellore
Kur nuk ec me kemb te vet
Te lutem merre per dore!

Mos e le te lodhet dashuria,
Sepse iken pa tu kthyer
Me te iken dhe rinia
Or njeri me shpirt te thyer…
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 03, 2010 8:29 am

DASHURIA

PO SHKRUEJ, S’ PO SHKRUEJ
E Ç’ TË SHKRUEJ ATË QE NDIEJ
ATË QE BURON NGA SHPIRTI
TË SHKRUAJ UNE, QE DUA NJË NJERI ?!

PO KUSH BESON NE KËT BOTE
QE UN DUA NJË NJERI
QE TË JETOJ SA JETON AI
E SA U SHKRUE PËR DASHURI ?

TE BIESH NE DASHURI
ESHTE NJË DET ME UJË ME PI
MOS ME SHUEJTË ETJEN KURRE
AT’HERE JE NE DASHURI!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 03, 2010 8:29 am

DASHURO O PËLLUMB I BARDHE

Ç’eshte ky pllumb qe fluturon
Dashurin ku e dergon
A pllumbeshen dashuron?

A thu malet i bashkon
Me kto fluturime t’bardha
Dhe prej gjumit shpeshe i zgjon?

Po tradhetite ne kete glob
Pllumbin tone e bejne korb
Fluturon e s’di ça thote!…

Eh ky plumb si princ i bukur
Dashuria si mbretereshe
Krejt jetes i buzeqesh…
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 03, 2010 8:30 am

DASHURIA E PARË

Po i flas lules
Dhe nuk me pergjigjet
Dashuria e pare…

Me tha kur te rritesh
Te jeshe bere e bukur
Do te bej te lumtur…

Qame e qame se bashku
Me lulen e rritur
Tashme ishim ngjitur.

Shume nuk e kuptuen
Dhe na pergojuan
Dashurine e pare!

Qe te duash njeriun
Qe te dush njerezine
Qenka bote e marre!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 03, 2010 8:30 am

SONTE NË MESNATË

SONTE NË MESNATË
KUR HËNA SHENDRIT
SI RREZE E ZJARRTË
NË ËNDËRR DO TË VIJË

SI ZANE NË DRITARE
DO TË EC NGADAL
E PA MË NDIER FARE
ZEMRËN DO TA MARR

ME PUTHJE NË GJUMË
UNË DO TË MBULOJ
DO T’ VËRSHOJ SI LUM
PUTHJET S’TI NUMROJ

NË AGIMI TE QETË
SI NJE ZOG I RRALLE
TË LË DUKE FJETË
DO TE IK PA FJALË
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 03, 2010 8:31 am

ZOGU E DASHURIA

Ti o zog , o zog i gëzuar
Fluturo duke kenduar
Se pranëvera paska dal
Merr zog një fije bar
Folen e dashuris ndertoje me arë…

Atë fole nderto ngadal ngadal
Bashkojë keto dy zemra qe në dashuri kan ra
Ne një çati nderto, atë fole, ti o zog i shkruar
Ne at’ çati ne te dy kemi me festu
Atë fole e kemi emru “ZOGU I DASHURISE”

Ti or zog atë fole ndertove
Ti or zog dy zemra i bashkove
Ti o zog i dashuris ....
Dy zemra të zjarrta, dy shpirrta të pandarë
Ne pranëverë i ke bashku me at fole me bar…
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Grudjane

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi