Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

15 Adresat e internetit qe ndryshuan boten

Shko poshtë

15 Adresat e internetit qe ndryshuan boten

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 02, 2010 5:49 pm

1) eBay.com : U hap ne vitin 1995 ve aktualihst ka 168 milion perdorues. Ankand, ku shitet gjithcka, nga armet e deri te kafshet.

2) wikipedia.org : E hapur ne viti 2001 vizitohet nga 912 mije vizitore. Ky website ofron te dhena enciklopedike falas. Cdokush eshte i lire qe te dergoje shkrim per te ndryshuar tekstin.

3) napster.com : E themeluar ne 1999, ky sajt ka mbledhur rreth vetes 500 mije antare. Ofron muzike ilegale (pa autorizim te producentit), dhe kritikohet shume nga kengetarit dhe menaxheret e tyre. U mbzll ne 2001' dhe me vone pas ndryshimeve te bera ne sistemin e antaresimit u rihap.

4) Youtube.com : Sajt per publikimin dhe shperndarjen e videove. U themelua ne vitin 2005. Cdo dite vizitohet nga perafersisht 100 milion njerez. Tashme eshte bere faqja e dyte me e vizituar ne bote.

5) Blogger.com : U themelua ne vitin 1999 dhe ka gjithsej 18.5 milion vizitore. Njerezit shkruajne ditaret dhe artikuj e tyre personale.

6) Friendsunited.com : U themelua ne vitin 1999. Ka 15 milion perdorues dhe synon t i mbledh ish-shoket dhe shoqet e klases.

7) Drudgereport.com : Kjo faqe lajmesh u themelua ne 1994 dhe cdo dite ka nga 8-10 milion klikime. Ne vitin 1998, kjo faqe publikoi per here te pare lajmin e skandalit te Monica Lewinsky-t.

8 ) Myspace.com : E themeluar ne vitin 2003, kjo faqe ka mbi 100 milion perdorues. Duke hapur faqen tuaj, ju arrini te takoheni dhe te njiheni me njerez te tjere.

9) Amazon.com : E themluar ne vitin 1994, amazon ka mbi 35 milion kliente nga 250 vdende te ndryshme te botes. Ben shitjen e librave, CD dhe DVD-ve.

10) Slashdot.org : E themeluar nga Rob Malda ne vitin 1997, slashdot vizitohet nga 5.5 milion viyitore ne muaj. Sajti ofron informacione rreth teknologjise. Pervec saj, posedon edhe nje forum te gjere.

11) Salon.com : E hapur ne vitin 1995 cdo dite vizitohet nga 3.5 milion persona. Ne faqe gjenden artikuj te temave te ndryshme.

12) Craigslist.org : U hap ne vitin 1995. cdo muaj paraqiten 4 miliarde faqe. Ofron shpallje dhe lajmerime gratis per ata qe jetojne ne qytetet e medha.

13) Google.com : U themelua ne vitin 1998 nga Larry Page dhe Sergey Brin. Filloi si nje teze diplome dhe sot cdo dite vizitohet nga rreth 1 miljarde njerez. Aktualisht eshte faqja e trete me e vizituar ne bote.

14) Yahoo.com : E themeluar ne vitin 1994, Yahoo ka rreth 400 milion antare. Sajti ofron e-mail, kerkim ne internet dhe sherbime te medias. Eshte faqja me e vizituar ne bote

15) Easyjet.com : E themluar ne vitin 1995, vitin e kaluar arriti t u ofroje sherbim 30 milion pasagjereve. Kjo faqe, ben shitjen e biletave me cmime te lira.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi