Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Makinë fluturuese? Jo më imagjinatë por realitet

Shko poshtë

Makinë fluturuese? Jo më imagjinatë por realitet

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 6:55 pm

Makinë fluturuese? Nuk është film vizatimor. Tani është një realitet, falë Paul Moller dhe makinës së tij Moller Skycar M400 X. Makina bën 8 kilometra duke harxhuar vetëm një litër dhe mbi të gjitha është në gjendje të fluturojë.
M400 është përgatitur të udhëtojë brenda në qytet, si të gjithë makinat e tjera por jashtë, zonave metropolitane. Makina mund të ngrihet në pozicion vertikal falë kabisë së presionit dhe mund të arrijë në 9000 metra lartësi. Makina ka në dispozicion gjithashtu edhe një parashutë, në rast se verifikohen probleme të funksionimit të motorëve. Vitet e ardhshme do të ndërtohen mbi 500 ekzemplarë të kësaj makine. Prodhimi në seri për transportin publik dhe privat duhet të fillojë duke nisur nga viti 2012.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi