Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Rreth energjise...

Shko poshtë

Rreth energjise...

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 6:55 pm

Se pari jam e sigurt se tema nuk i perket kesaj rubrike por nuk po orientohesha dot.Mqs kam pak haber nga kjo fushe po postoj disa nga mundesite e prodhimit te energjise .Alternativat dhe mundesite e reja qe bota mbare po provon te gjej per te zevendesuar prodhimin me qymyr dhe gaz apo nafte.


Energjia nepermjet termocentravele.Po shpjegoj metoden qe perdoret tek firma ku punoj une vetem se jam shume keq me perkthime si di terminologjine ne gjuhen Shqipe

Combined Cycle Power Plant :
Combined Cycle Power Plant perbehet nga turbine e gazit dhe ajo e avullit.Djegia e gazit ne dhomen e turbines ben te mundur venien ne pune te turbines se gazit ku perfitohet deri ne 40 % rendiment. Nxehtesia e perfitua nga kjo djegie do te sherbej per turbinen e avullit ku ne nje kazan( ne anglisht Boiler) uji i marr nga nje burim psh lum do te ngrohet deri sa te perfitohet avull .Avulli do te tejcohet ne turbinen e avull .Te dyja turbinat jane te lidhura me gjenerator dhe ky behet e mundur prodhimi i energjise elektrike(pra zhnderrimin e energjise termike ne elektrike). Rendimenti i tanishem prej te dyjave turbinave eshte afersisht 60%.Synimet e prodhuesve te energjise eshte te tejkalojne 60%.Nxehtesia e gazit pas ngrohjes se avullit ulet ne temperaturat 120 °C. Me kete temperature gazi do te shkarkohet ne natyre. Arsyeja perse gazi duhet te shkarkohet ne temperatura kaq te larta eshte mos kthimi i tij perseri ne kamine. Ne turbinen e gazit temperaturat arrijne mbi 1500 °C.Si lende e pare djegie mund te sherbej gazi natyror nafta,gaz sintetik,gaz bio,Kerozin, etje.Pjesa me e madhe e termocentraleve ne bote jane ato te turbines me avullit si nxehtesi perdoret djegia e qymyrit .Rendimeti i ketij lloji termocentrali eshte i vogel edhe pse sasia e djegies se qymyrit eshte e madhe.Shkarkimi i qymyrit ne natyre duhet te behet nepermjet filtrave ose duke e ngurtesuar dhe e depozituar nendhe.Kjo metode nuk eshte shume efikase prandaj qeverite e vendeve ku ka shume termocentrale te tilla po mundohen ti mbyllin dhe ti zevendesojne keto me Combined Cycle Power Plant.
Nje metode e re qe pritet te vihet ne zbatim ndoshta pas shume vjetesh pasi eshte shume e kushtueshme eshte ajo e prodhimit te gazit sintetik nepermjet CO2.
Kjo metode eshte akoma nje studim ne Gjermani psh dhe firmat qe jane te interesuara e kane pare si nje mundesi por duke pare kostot e larta per prodhimin e gazit sintetik...eshte lene si teme vetem per studim.

avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi