Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Fotografohet planeti i pare - "Alien"

Shko poshtë

Fotografohet planeti i pare - "Alien"

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 6:58 pm


Astronomia bën një hap tjetër gjigand për njerëzimin. Një grup astronomësh të Universitetit të Torontos, në SHBA ka arritur të fotografojë planetin e parë jashtë sistemit solar. Deri tani janë njohur 300 planetë ekstrasolarë. Planeti është dalluar falë një teleskopi “Gemini North” në ishullin Mauna të Kea në Hawai. Bëhet fjalë për një planet të ngjashëm me Jupiterin, por me një masë 8 herë më të madh dhe më i nxehtë. Planeti është 500 vjet dritë larg tokës. Planeti nuk është i përshtatshëm për jetë, ndonëse analistët thonë se në të janë gjetur gjurmë uji dhe andridi karbonik.
“Gjithmonë ka qenë një sfidë, gjetja e një planeti pranë një ylli sepse ky i fundit është shumë më i ndritshëm” shpjegon Ray Jayaëardhana, një nga anëtareët e ekuipazhit të astronomisë.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi