Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

A e dini se... ?!

Shko poshtë

A e dini se... ?!

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 7:00 pm

Bubërrecat kanë super lidhëshmëri.

Shoqëria më e madhe e bubërrecave që është gjetur deri tani jeton në Europë, në një rajon prej 5700 km.

Simpas një shkenctari zvicërran, një shkenctari tjetër nga Franca dhe Danimarka në një pjesë Spanjolle dhe atë Italiane jetojn me miliarda bubërreca të Argjentinës. Për arsye se ata janë ndër veti të një gjaku ata nuk luftojn ndërveti dhe nuk krijojnë shoqëri të luftojnë njëri me tjetrin. Kemi të bëjm me llojin të cilkët janë shumë të organizuar në kryerjen e detyrave. Ky lloj nga Amerika latine në Europë ka arritur në vitet e 20-ta në bimët dhe pemët e transportuara me anije në atë kohë.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se... ?!

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 7:00 pm

Dielli mund të nxërë brenda tij një milion Toka.


Jupiteri është aq i madh sa që mund të zinte brenda tij të gjithë planetët e tjerë..


20% e energjisë së trupit përdoret nga truri


Flokët dhe thonjtë vazhdojnë të rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur


Në qytetin e Hamburgut në Gjermani ka 27 xhamia.


Në mjedisin e hapur kur nuk fryejnë erërat, zëri i njeriut mund të dëgjohet 200 metra larg.


Ezkimezët kur e lëshojnë shtëpinë patjetër e rrëzojnë së paku një pjesë të shtëpive të tyre të ndërtuar prej akulli në mënyrë që ajo të mos bëhet strehim i shpirtrave të këqinj.
Njeriu me shtatin me të larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e të gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.
Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se... ?!

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 7:01 pm

Breshka mund te ece me 10 km ne Ore


Milingonat e ndjejne termetin qe me pare dhe dalin menjehere nga folete.

Peshqit e harrojne cdo gje qe ndodhen vetem pas 10 min.

Nje njeri harxhon mesatarisht 3 vjet te jetes ne banjo.

DNA ka nje madhesi prej 1 te mijtat e milimetrit, perbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe
permban 1 milion faqe njohuri.

Ne krahun e nje majmuni ka rreth 25 milione qime.

Ne Zelanden e Re ka 4 milione njerez dhe 70 milion dele.

Me shume se 1 miliard tranzistore prodhohen....cdo sekond.

Mesatarisht ne bot shkohet ne shkolle 200 dit, ne SHBA 180 dit, ne Suedi 170 dit, ne
Japoni 243 dit.

1 ne 10 persona ne bot jetojne ne ishull.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se... ?!

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 7:01 pm

Syri i një struci është me i madh se truri i tij.

Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.

Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do të thote kryeqytet.

Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.

një mashkull harxhon mesatarisht 3350 orë duke u rruajtur e qethur.

Kur thyhet një xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne orë.

Bethoveni para se të kompozonte fuste koken ne uje të ftohte.

Planeti Uran mund të shihet me sy të lirë.

Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur një siperfaqe me të madhe se Belgjika.

Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.

Ne një natë të kthjellet mund të shihen rreth 2000 yje me sy të lirë.
Vetem mushkonjat femra piskojne.

Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, është uje.

Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.

Shteti me me teper rruge të asfaltuara është Franca.

Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.

Një shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.

Kuajt mund të qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.

është e Nuk mund të teshtish pa i mbyllur syte.

Fluturat shijojne me ane të kembeve.

Delfinet flene me një sy hapur.

një njeri qesh mesatarisht 13 here ne ditë.

Minjte mund të durojne pa uje me teper se devete.

Ne trupin e nejriut muskuli me i forte është gjuha.

Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia një flete nuk mund të paloset me teper se 9 here.

Femrat i perpelitin syte 2 here me shumë se meshkujt.

një ari i rritur mund të vrapoje po aq shpejt sa një kale.

Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.

Njeriu më i gjatë është 2.75 cm

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.

Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.

Peshkaqenët nuk sëmuren.

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.

Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.

Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.,

Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.

Formuesi i Çmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte një fabrikator dinamiti.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se... ?!

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 7:01 pm

Në Brazil gjatë shek. XX-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë, Anakonda, gjatësia e të cilit arrinte ne 35 metra. Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba.


Druri i cili e mban rekordin e trshësisë në botë është “Baobabi”, i cili gjendet në Tan- ganike me moshë rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinë 22 metra, ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra.


Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.


Më 1590 holandezi Zaharijaz Jansen që merrej me optikë, konstruktoi mikroskopin.


Në vitin 1790 në Amerikë është shpikur turleja e parë për shpuarjen e dhëmbëve.Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë.Kina është shteti më i madh në botë me 1.221,692,000 banorë. Në Mesjetë quhej Katai.Gjarpëri i ujit që jeton në veriperëndim të Australisë rreth shkëmbinjëve të ujit, është shtaza më helmuese në botë. Helmi i tij është 100 herë më i fortë se helmi i gjarpërit Australian në tokë i quajtur “Tapana e Shkretëtirës” e që konsiderohet gjarpëri më helmues tokësor.


Rusia është shteti më i madh për nga sipërfaqja me 17.075,000 km².Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencëtarët erdhën në përfundim se përkundër kokës së madhe, është peshku më budalla në Botë, sepse në pranverë ku bënë nxehtë, në breg të lumit rriten shelgjet dhe në ujë bien thuprat e këtij druri së bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutësi i përbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Në lukth këto fije të shelgjes lëshojnë alkool që e bën peshkun të humbur.


Malet më të larta në Ballkan janë Alpet Shqiptare dhe kanë 13 maje me mbi 2.500 metra lartësi dhe sipërfaqe 2.240 km².
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se... ?!

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 7:01 pm

Rusia është 127 here me e madhe nga Bangladeshi por popullsin e kane pothuajse të njejte....Toka rretullohet rreth dellit me shpejtesi 108000km/orë.populli i Hollandes është populli me i gjate ne Evrop.peshkaqenet nuk i ze kanceri..urithet durojne me shumë se devet dhe gamilet pa uje...
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se... ?!

Mesazh nga No.i.d prej Fri Jul 02, 2010 7:02 pm

Aroma e trendafilit forzon kujtesen..Shkenctaret gjermane , pas një eksperimenti konkret , kane arritur ne perfundimin se aroma e trendafilave ne kohen e gjumit gjalleron dhe forcon kujtesen e njerezve ...
Ne kete eksperiment u aktivizuan 74 vullnetare , të cilet duhej të mbanin mend dy objekte ose letra , duke permbysur letren njeren pas tjetres ...
Nderkaq disa nga vullnetaret thithnin arome trendafilash ...
Pastaj shkenctaret vrojtuan veprimtarine e trurit të tyre ne kohen e gjumit , edhe gjate gjumit shkenctaret hidhnin ne afersi të krevateve solucion me ere trendafili . të nesermen , të eksperimentuarit u pyeten se çfarë u kishte ngelur ne mendje nga objektet dhe letrat qe kishin pare ...
Pjesemarresit ne eksperiment qe nuhaten ne gjumë arome trendafili mbajten mend 97,2% të letrave ndersa ata qe nuk nuhaten , kujtuan 86%...
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se... ?!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi